INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - NAPOLI

AC Milan trece de Napoli și rămâne în „coasta” lui Juve

AC Milan - Napoli, victorie pentru gazde în derby. foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 11 februarie 2024 23:47 / Actualizat luni, 12 februarie 2024 05:04

AC Milan a învins-o la limită pe Napoli, scor 1-0, în runda #24 din Serie A, cu un gol marcat în prima repriză.

Oaspeții au fost periculoși pentru prima dată în meci, Kvaratskhelia a pătruns în careu și i-a pasat lui Simeone, care a trimis pe lângă poartă din poziție ideală.

Milanezii au deschis scorul în minutul 25, când Rafael Leao i-a trimis o pasă superbă lui Theo Hernandez și acesta a înscris cu un șut la colțul scurt.

Trei minute mai târziu, Leao l-a pus la încercare pe Gollini cu un șut din afara careului, respins cu greu de portarul lui Napoli

Pe finalul partidei, campioana Italiei a forțat egalarea, dar defensiva gazdelor a rezistat.

După acest meci, AC Milan ocupă locul 3, cu 52 de puncte, la unul distanță de Juventus și la 8 de liderul Inter. Napoli se clasează pe 9, cu 35 de puncte, într-un sezon mult sub așteptări.

Vezi AICI programul întregii etape din Serie A

FINAL. AC Milan - Napoli 1-0

A marcat: Hernandez '25
Click aici pentru statistici

AC Milan - Napoli, echipele de start

AC Milan (4-2-3-1): Maignan - Calabria, Kjaer, Gabbia, Hernandez - Bennacer, Adli- Pulisic, Loftus-Cheek, Leao - Giroud
Rezerve: Mirante, Sportiello, Eletu, Florenzi, Jimenez, Jovic, Musah, Okafor, Simic, Terracciano
Antrenor: Stefano Pioli

Napoli (3-5-1-1): Gollini - Ostigard, Rrahmani, Jesus - Di Lorenzo, Anguissa, Lobotka, Zielinski, Mazzocchi - Kvaratskhelia - Simeone
Rezerve: Contini, Cajuste, Dendoncher, Lindstrom, Natan, Ngonge, Olivera, Politano, Raspadori, Traore
Antrenor: Walter Mazzarri

Clasamentul din Serie A

O nouă dilemă pentru Jurgen Klopp: „Sunt curios cum va proceda. E foarte bun, trebuie jucat!”
PREMIER LEAGUE
N-au suportat umilința din derby-ul londonez! Mii de spectatori au plecat de pe stadion în timpul primei reprize