INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Barcelona s-a chinuit 87 de minute pe terenul penultimei clasate

FC Barcelona s-a impus în deplasarea de la Alaves, scor 1-0, și rămâne aproape de locurile care duc în Liga Campionilor. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 24 ianuarie 2022 00:01 / Actualizat luni, 24 ianuarie 2022 00:10

FC Barcelona s-a impus abia pe final în deplasarea de la Alaves, scor 1-0, și rămâne aproape de locurile care duc în Liga Campionilor.

Xavi a mai bifat o victorie în cursa pentru locurile de Liga Campionilor, dar jocul catalanilor încă suferă.

Ce au făcut stranierii » Cicâldău, gol în derby-ul cu Trabzonspor! Victorie zdrobitoare pentru Răzvan Lucescu, cu Mitriță protagonist
liveBLOG

Într-un meci atipic, fără vreun cartonaș galben, Barcelona s-a chinuit până în minutul 87. A avut posesia, 76% în final, dar a reușit cu greu să penetreze defensiva lui Jose Mendilibar.

Barcelona, victorie în minutul 87 la Alaves

În minutul 87, Jordi Alba l-a angajat ideal pe Ferran Torres, iar cel mai scump transfer al iernii în fotbalul mondial a întors pentru Frenkie De Jong. Mijlocașul olandez a îndeplinit o formalitate, lat din 6 metri, în poarta goală. Faza a fost analizată timp de două minute în camera VAR, pentru poziția suspectă de ofsaid din care plecase Torres.

+4 FOTO

La ultima acțiune, gazdele au irosit o șansă imensă. Edgar Mendez a fost scăpat din marcaj, după un corner executat din dreapta atacului, dar mingea lovită cu capul s-a oprit în brațele lui Ter Stegen.

Barcelona, aproape de top 4 în La Liga

FC Barcelona urcă pe locul 5 în La Liga, cu 35 de puncte, unul sub Atletico Madrid, ultima echipă din top 4. Runda viitoare, pe 6 februarie, cele două se întâlnesc în meci direct. Alaves este în continuare penultima, cu doar 17 puncte.

FOTO Real se salvează în prelungiri cu Elche! » Benzema, primul penalty ratat în tricoul madrilenilor

VIDEO+FOTO Momente emoționante la Supercupa Spaniei » Jucătoarea care a învins cancerul, purtată pe brațe de adversarele de la Barcelona

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”