INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ALMERIA - BARCELONA 1-0

FOTO Xavi, furios: „Am făcut cel mai prost meci al sezonului”

Barcelona, abia eliminată de Manchester United din Europa League, a pierdut și în La Liga, 0-1 în deplasarea cu Almeria. Xavi a vorbit deschis despre prestația foarte slabă a catalanilor. +8   FOTO

Articol de - Publicat luni, 27 februarie 2023 08:45 / Actualizat luni, 27 februarie 2023 08:45

Sunt foarte supărat, am făcut cel mai prost meci al sezonului, în special în prima repriză. Ne-au lipsit intensitatea, ritmul, mingea nu a circulat rapid. Nu am arătat pasiunea necesară pentru a câștiga meciul.

Ilie Dumitrescu a cedat în fața „antrenorului” Gigi Becali: „Acum pot s-o spun: Bravo, Mister, de acolo din sufragerie!”
FC ARGEȘ - FCSB 1-2

În repriza a doua, am jucat mai bine, dar era mai greu, pentru că trebuia să venim din urmă. A fost o zi grea pentru noi, dar rămânem cu un avans de șapte puncte în fruntea clasamentului.

Am eșuat azi, le prezentăm scuze fanilor. Va fi greu să câștigăm titlul, trebuie să ne schimbăm mentalitatea. Azi nu am arătat că vrem să câștigăm campionatul”, a declarat la final Xavi.

Barcelona, de nerecunoscut cu Almeria

Din nou fără mai mulți oameni de bază, catalanii au fost de nerecunoscut, însă păstrează un avans liniștitor față de Real Madrid.

Surprinzătorul eșec suferit de Barcelona s-a produs pe terenul echipei care, până la startul rundei, se afla pe o poziție retrogradabilă. Dar Almeria s-a „metamorfozat”, a făcut cel mai bun meci al sezonului și a pus capăt seriei de trei înfrângeri consecutive din campionat. Golul victoriei a fost adus de atacantul El Bilal Toure, în minutul 24.

Almeria - Barcelona / Sursă foto: Twitter@ Almeria
Almeria - Barcelona / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+4 FOTO

Barça a avut 70 de minute la dispoziție pentru a schimba tabela, dar fie a ratat din poziții incredibile, fie s-a izbit de „barajul” defensiv al gazdelor.

În ciuda înfrângerii, Barcelona are un avans mai mult decât confortabil față de Real Madrid. Catalanii sunt la șapte puncte de marea rivală, pe care se pregătesc s-o înfrunte în semifinalele Copa del Rey, pe 2 martie, pe „Bernabeu”.

7.50era cota oferită de casele de pariuri pentru un triumf al Almeriei în fața catalanilor

Clasamentul actualizat din La Liga

CASETA » Almeria - Barcelona 1-0

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Cercetătorii din Anglia susțin că arbitrii italieni sunt rasiști și pedepsesc mai drastic jucătorii de culoare!

A erupt la conferință! Răzvan Lucescu, atac vulgar: „VAR există în Grecia doar ca să f**ă PAOK”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni