INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Extraordinar exemplu de fair-play » Andrea Belotti a refuzat o lovitură liberă acordată eronat de arbitru

Andrea Belotti (27 de ani) FOTO IMAGO

Articol de - Publicat duminica, 07 februarie 2021 12:18 / Actualizat duminica, 07 februarie 2021 12:47

Andrea Belotti (27 de ani), golgeterul lui Torino, a admis că n-a fost faultat în partida cu Atalanta, scor 3-3, în runda #21 din Serie A, și a dat mingea la adversar din ”directă”, scăpându-l pe Cristiano Romero de cartonașul galben.

Un gest de aplaudat și un exemplu de dat puștilor care se apucă de fotbal l-au avut protagonist, sâmbătă, pe Andrea Belotti. Atacantul lui Torino a refuzat o lovitură liberă, din marginea careului, fluierată eronat de Francesco Founeau. A căzut în duelul cu Cristiano Romero, care primise și un cartonaș galben, însă a recunoscut că nu fusese atins. Și, prin gesturi, l-a avertizat de greșeală!

Andrea Belotti a dat startul revenirii

Faza se întâmpla în minutul 32, când formația sa era condusă cu 0-3 la Bergamo, "directa" fiind o ocazie perfectă de a reveni în meci. Dar golgeterul granata a executat faza fixă trimițând generos mingea ușor, pe jos, către portarul Atalantei.

Avertismentul fundașului argentinian s-a anulat, iar Belotti avea să fie recompensat cu golul marcat în minutul 42, după ce tot el ratase lovitura de la 11 metri. Mai mult, Toro a reușit să revină până la pauză la 2-3 și să egaleze, fantastic, spre final.

Belotti îi face semn cu degetul arbitrului că n-a fost faultat de Romero FOTO IMAGO

VIDEO. Gol superb înscris de Cristian Chivu împotriva celor de la Torino

Fault criminal în La Liga » A urlat de durere după un atac sălbatic: „Mi-a distrus piciorul!”

6 goluri într-un meci de zile mari pe Old Trafford » Manchester United a fost egalată la ultima fază a partidei