INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

6 goluri într-un meci de zile mari pe Old Trafford » Manchester United a fost egalată la ultima fază a partidei

Articol de - Publicat duminica, 07 februarie 2021 09:07 / Actualizat duminica, 07 februarie 2021 09:28

Manchester United și Everton au încheiat la egalitate partida pe Old Trafford, scor 3-3, în runda #23 din Premier League.

Edinson Cavani a deschis scorul pe Old Trafford și a ajuns la a treia reușită din 2021. Atacantul uruguayan a marcat cu capul din centrarea lui Marcus Rashford. Bruno Fernandes a stabilit scorul primei reprize la ultima fază, când l-a învins pe Robin Olsen cu un șut superb din afara careului.

„Playmaker-ul” portughez este unul dintre cele mai reușite transferuri realizate în ultimii ani de trupa lui Ole Gunnar Solskjaer. Bruno Fernandes a înscris 21 de goluri și a livrat 16 assist-uri în 37 de partide în tricoul „diavolilor roșii”.

Manchester United, egalată la ultima fază

După pauză, băieții lui Carlo Ancelotti au ieșit mai motivați de la cabine și au redus din diferență prin reușita lui Abdoulaye Doucoure, care se află la primul gol în acest sezon de Premier League. Peste 3 minute, același Doucoure și-a trecut și o pasă de gol în cont. Mijlocașul francez l-a servit excelent pe James Rodriguez în interiorul careului, iar mijlocașul columbian a restabilit egalitatea pe tabelă.

Internaționalul scoțian Scott McTominay a readus United în avantaj în minutul 70, după ce a înscris din centrarea lui Luke Shaw din lovitură liberă. La ultima fază a meciului, în minutul 5 al prelungirilor, Dominic Calvert-Lewin a profitat de eroarea din apărare „diavolilor roșii” și a stabilit scorul final la capătul unui meci electrizant: 3-3.

Vezi AICI rezumatul VIDEO al partidei Manchester United - Everton 3-3

2012/13este ultimul sezon în care Manchester United a câștigat Premier League

FOTO Gettyimages
+10 FOTO

După această partidă, Manchester United rămâne pe poziția a doua, la două puncte de rivala din oraș, City, care are două meciuri mai puțin disputate. Everton s-a apropiat la trei puncte de ultimul loc care asigură calificarea în grupele Ligii Campionilor, poziție pe care se află adversarul tradițional din „Merseyside”, Liverpool.

2005/06este singurul sezon în care Everton a participat în formatul modern al Ligii Campionilor. „Caramelele” au fost eliminate în turul 3 preliminar de Villarreal, club ce a ajuns în semifinalele competiției în acea stagiune

VIDEO. Toate golurile marcate de Edinson Cavani în sezonul 2019/20

Pique, coleg cu Cristiano Ronaldo și Raul, coechipier cu Neuer » 10 „perechi” de fotbaliști despre care ai uitat că au jucat împreună

Cristiano Ronaldo, fabulos și la 36 de ani! Comparație inedită + moment amuzant cu starul lui Juventus și arbitrul