INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Kane și Son scriu istorie în Premier League » Recordul incredibil doborât de vedetele lui Tottenham

Heung-Min Son și Harry Kane // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 februarie 2022 13:05 / Actualizat duminica, 27 februarie 2022 16:21

Heung-Min Son, 29 de ani, a stabilit scorul final în victoria lui Tottenham, 4-0, pe terenul lui Leeds, din pasa lui Harry Kane, 28 de ani. Cu acest gol, parteneriatul lor a intrat direct în istoria Premier League, stabilind recordul de cele mai multe goluri create împreună, 37.

Precedentul record era deținut de două legende ale lui Chelsea, Frank Lampard și Didier Drogba, care au colaborat la 36 de goluri, unul din pasa celuilalt. Performanța vine după ce Kane și Son au reușit să doboare în stagiunea precedentă recordul de goluri înscrise de un astfel de parteneriat într-un singur sezon, 14.

Măsură extremă propusă după ce Putin a invadat Ucraina: „Să suspende imediat contractele jucătorilor ruși!”
RĂZBOI ÎN UCRAINA

Kane și Son scriu istorie în Premier League

Harry Kane și Heung-Min Son sunt și în acest sezon principalii marcatori ai lui Tottenham. Cumulat, cei doi au marcat 18 din totalul de 35 de goluri ale lui Tottenham în Premier League.

ESPN a realizat un top 5 al celor mai eficiente parteneriate din istoria Premier League:

1. Harry Kane/Son Heung-Min (Tottenham): 37
  2. Didier Drogba/Frank Lampard (Chelsea): 36
  3. Sergio Aguero/David Silva (Manchester City): 29
  4. Thierry Henry/Robert Pires (Arsenal): 29
  5. Darren Anderton/Teddy Sheringham (Tottenham): 27

Tottenham a obținut o victorie categorică, scor 4-0, pe terenul lui Leeds United, în etapa #27 a Premier League. Londonezii au reușit o primă repriză foarte bună și au intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, după reușitele lui Doherty (minutul 10), Kulusevski (15) și Kane (27). Son a stabilit scorul final în minutul 85, din pasa lui Harry Kane, cu golul 37 al parteneriatului lor, care i-a trimis direct în istoria Premier League.

VIDEO. Cele 37 goluri reușite de parteneriatul Son-Kane

Laude pentru Dennis Man după ultimul său meci: „Scânteietor! S-a transformat în extremă stânga cu drepturi depline”

Scandările ultrașilor ruși la adresa ucraineanului de pe banca lui Dinamo Moscova, absent de la ultimul meci

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”