INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL

Arsenal, victorie zdrobitoare în Premier League » „Tunarii” n-au avut milă de rivalii din oraș

Arsenal a câștigat împotriva lui Crystal Palace, scor 5-0, în etapa #21 din Premier League/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 20 ianuarie 2024 16:42 / Actualizat sambata, 20 ianuarie 2024 17:10

Arsenal a câștigat împotriva lui Crystal Palace, scor 5-0, în etapa #21 din Premier League.

Etapa 21 din Anglia, începută săptămâna trecută și continuată în acest weekend, pentru ca fotbaliștii să aibă parte de o mini-pauză, a continuat cu o demonstrație de forță pe Emirates.

Juan Bauza, conflict cu fanii Rapidului! Colegii l-au îndepărtat cu greu
FC ”U” Craiova

„Tunarii” nu au avut milă de rivalii londonezi, care au cedat definitiv în prelungiri și au ieșit umiliți de pe teren.

Arsenal, victorie cu 5-0 împotriva lui Crystal Palace

Arsenal a intrat cu 2-0 la cabine, după două goluri din cornere. Prima dată a lovit Gabriel Magalhaes, care s-a înălțat în careu peste un adversar și a punctat din apropiere.

Ulterior, tot brazilianul a fost în mijlocașul acțiunii și la golul secund. Care a fost, de faptul, autogolul lui Dean Henderson.

White a făcut paravan în fața portarului, nu a putut să iasă pe centrare, iar mingea a ajuns a Gabriel, care a trimis in-extremis spre poartă. De pe linie, balonul l-a lovit în cap pe Henderson și a intrat în plasă.

Trossard, preferat de Arteta în locul lui Martinelli în echipa de start, a profitat de șansă și a dus scorul la 3-0 în minutul 59, liniștindu-i definitiv pe fanii roș-albi.

Martinelli, introdus și el pe parcurs, a marcat de două ori în prelungiri. Prima dată a lovit în minutul 90+4, Palace a reluat jocul de la centrul terenului, Arsenal a recuperat și extrem braziliană a ajuns în postură de 1 la 1 cu Henderson, pe care l-a învins cu un șut plasat, la colțul lung.

Sunt șanse mari ca acesta să fi fost ultimul meci al lui Roy Hodgson în cariera de antrenor, tehnicianul de 76 de ani e în pericol să fie demis. Palace e pe locul 14, cu 21 de puncte în 21 de meciuri.

Arsenal e pe locul 3, cu 43 de puncte, la egalitate cu Manchester City, care are un meci în minus.