INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - AC MILAN 0-2

AS ROMA - AC MILAN 0-2. Gennaro Gattuso, la cea mai importantă victorie pe banca Milanului » 5 victorii consecutive fără gol primit

Ac Milan, foto: Guliver/gettyimages

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat luni, 26 februarie 2018 12:09

Duminică seară, în derby-ul rundei cu numărul 26 din Serie A, AC Milan a învins-o pe AS Roma, pe Stadio Olimpico, cu scorul de 2-0, după reuşitele lui Patrick Cutrone şi Davide Calabria, conform Gazzetta.

Fără golgheterul Edin Dzeko, căpitanul Daniele De Rossi sau Alessandro Florenzi în primul "11", Roma a fost formaţia mai insistentă în prima parte a întâlnirii, însă fără a-şi creea ocazii importante la poarta apărată de Gianluigi Donnarumma.

Singurele faze care i-au dat emoţii tânărului goalkeeper italian au fost şuturile lui Cengiz Under (minutul 5) şi Lorenzo Pellegrini (minutul 38).

După revenirea de la cabine, Milanul a părut a fi echipa mult mai motivată, iar la doar trei minute de la reluarea jocului, puştiul Patrick Cutrone (20 de ani) a reuşit deschiderea scorului. Spaniolul Suso l-a găsit ideal pe italian în careu, care a reluat norocos în poarta lui Alisson, trecându-şi astfel în cont al 14-lea gol stagional.

Tot "rossonerii" au continuat să fie cei care conduc jocul, iar în minutul 72, Nikola Kalinic şi Alessio Romagnoli au ratat două şanse importante de a-şi majora avantajul, la aceeaşi fază. După doar un minut, croatul Kalinic s-a revanşat şi l-a găsit excelent pe Davide Calabria (21 de ani) în careu, care l-a lobat perfect pe portarul brazilian al Romei. Pe final, elevii lui Genaro Gattuso puteau duce scorul chiar la 3-0, însă Calhanoglu (minutul 76) şi Borini (minutul 92) nu au reuşit să împingă balonul în poarta lui Alisson.

S-a terminat 0-2, iar AC Milan bifează a cincea victorie consecutivă fără gol primit, în toate competiţiile, şi a 11-a partidă succesivă încheiată fără eşec. Cu această victorie, băieţii lui Gattuso rămân pe locul 7, cu 44 de puncte şi trag din nou la locurile care duc în cupele europene, fiind la egalitate cu Sampdoria (locul 6). De partea cealaltă, Roma întrerupe seria de trei victorii consecutive şi cade pe locul 5, la două puncte în spatele lui Lazio (locul 3) şi la unul în spatele lui Inter (locul 4).

Ultima victorie a Milanului pe terenul Romei data din octombrie 2011, moment la care evoluau pentru "rossoneri" jucători precum Zlatan Ibrahimovici, Robinho sau Alessandro Nesta.

Echipele aliniate:

AS Roma: Alisson - Kolarov, Fazio, Manolas, Peres - Nainggolan (64' Dzeko), Strootman, Pellegrini (80' Gerson) - Perotti, Schick, Under (73' Defrel)

AC Milan: Donnarumma - Rodriguez, Romagnoli, Bonucci, Calabria - Bonaventura (90' Montolivo), Biglia, Kessie - Calhanoglu, Cutrone (67' Kalinic), Suso (82' Borini)