INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ASTON VILLA - DERBY COUNTY 2-1

ASTON VILLA - DERBY COUNTY 2-1 // VIDEO+FOTO Aston Villa e a treia formația promovată în Premier League!

Articol de GSP - Publicat luni, 27 mai 2019 18:56

Aston Villa a câștigat finala barajului pentru promovarea în Premier League cu Derby County, scor 2-1 (El Ghazi '44, McGinn '59 / Marriott '82).

Olandezul Anwar El Ghazi (24 de ani) a deschis scorul pe Wembley în minutul 44, cu o lovitură de cap spectaculoasă, din plonjon. Mijlocașul scoțian John McGinn (24 de ani) a dublat diferența în minutul 59, profitând de o ieșire hazardată a portarului Kelle Roos.

Frank Lampard și-a trimis elevii în atac, iar presiunea a dat rezultate cu nouă minute înaintea expirării timpului regulamentar. Martyn Waghorn a marcat la finalul unei acțiuni prelungite de atac, cu un șut din preajma punctului de la 11 metri. Nu a fost însă suficient pentru „berbeci”.

+9 FOTO

Aston Villa câștigă play-off-ul pentru promovare și se alătură lui Norwich și Sheffield United, formațiile care își asiguraseră deja locul în Premier League.

Vezi AICI statistici!

Vezi VIDEO cu golurile

197.000.000 €este miza victoriei de astăzi, bani reprezentanți de banii din drepturile TV, sponsorizări, bani de la Ligă și surplusul din tichete

• Au marcat: El Ghazi '44, McGinn '59 / Marriott '82

Aston Villa: Steer - Elmolhamady, Tuanzebe, Mings, Taylor - Hourihane, McGinn - Adomah, Grealish, El-Ghazi - Abraham
Antrenor: Dean Smith

Derby County: Roos - Bogle, Keogh, Tomori, Cole - Huddlestone, Johnson - Wilson, Mount, Lawrence - Bennett
Antrenor: Frank Lampard

Stadion: „Wembley”

Vezi AICI clasamentul final din liga secundă!

Vezi AICI clasamentul final din prima ligă!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!