INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

ATALANTA - LAZIO 3-2. VIDEO Thriller pe cinste la Bergamo! Echipa lui Ștefan Radu, întoarsă după ce a condus cu 2-0, într-unul dintre meciurile-pop-corn ale campionatului

Atalanta - Lazio 3-2. foto: Guliver/ Getty Images +9   FOTO
Atalanta - Lazio 3-2. foto: Guliver/ Getty Images

Articol de GSP - Publicat joi, 25 iunie 2020 08:12 / Actualizat joi, 25 iunie 2020 08:56

Lazio a pierdut aseară meciul care o poate costa titlul în Serie A. Echipa lui Ștefan Radu a pierdut în fața Atalantei, scor 2-3, deși conducea cu 2-0 încă din minutul 11.

De la pariori și până la fani, toată lumea aștepta o confruntare spectaculoasă pe Stadio „Atleti Azzurri d'Italia” din Bergamo. Iar așteptările născute în jurul derby-ul etapei din Serie A n-au dezamăgit pe nimeni. În minutul 11, Lazio, care avea oportunitatea să se apropie la un singur punct de Juventus, conducea cu un incredibil 2-0

Autogolul lui De Roon și superexecuția lui Milinkovic-Savic au dus în extaz formația lui Simone Inzaghi.

Atalanta - Lazio. foto: Guliver/Getty Images
+5 FOTO

Atalanta, revenire uluitoare cu Lazio în derby-ul din Serie A

Doar că spectaculoasa mașinărie de fotbal a Atalantei - 77 de goluri înscrie în campionat - nu a capitulat și a pus la cale una dintre cele mai spectaculoase reveniri din actuala ediție a Serie A.

Gosens a dat tonul comeback-ului în minutul 38, anunțând taifunul ce avea să vină după pauză. Ucraineanul Ruslan Malinovsky a egalat pentru Atalanta în minutul 66, pentru ca Palomino, fundașul cu instinct de killer din echipa lui Gasperini, să izburească lovitura de grație în minutul 80, la scurt timp după ce Ștefan Radu părăsise terenul pentru a-i face loc lui Bastos.

Eșec mai mult decât dureros pentru Lazio, care rămâne la patru puncte de Juventus și cu zeci de semne de întrebare înaintea finalului de campionat din Serie A.

VIDEO + FOTO Vlad Chiricheș a asistat la ratarea anului! Înfruntare senzațională între Inter și Sassuolo

Doliu în Serie A » Mario Corso, legenda lui Inter, a murit în spital: „Pele l-a vrut în naționala Braziliei”