INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BILBAO - REAL

FOTO Bilbao - Real Madrid s-a „terminat” în minutul 10 » Benzema a dat recital

Real Madrid a învins-o în deplasare pe Athletic Bilbao, scor 2-1, în runda #21 din La Liga +14   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 23 decembrie 2021 00:18 / Actualizat joi, 23 decembrie 2021 00:26

Real Madrid a învins-o în deplasare pe Athletic Bilbao, scor 2-1, în runda #21 din La Liga. Trupa lui Ancelotti e mare favorită la câștigarea titlului, într-un sezon în care Barcelona a intrat oficial în reconstrucție.

Tot ce trebuie să știi despre La Liga

Ambele echipe s-au confruntat cu mari probleme după apariția focarelor de COVID. Printre alții, absenți din cauza virusului: Unai Simon, Inigo Martinez (Bilbao), Alaba, Asensio, Modric (Real).

PSG s-a făcut de râs cu locul 19 din Ligue 1 » Messi și ai lui, fără șut pe poartă 80 de minute!
LIGUE 1

Real Madrid, încă un pas spre titlu în La Liga

Începutul de pe San Mames a fost unul electrizant. Benzema a reușit o „dublă” în decurs de 3 minute: șut superb, fără preluare, la „lung”, de la 16 metri și situație de unu contra unu cu Agirrezabala finalizată cu sânge rece.

Bilbao a redus din ecart rapid, minutul 10, grație unei alte execuții superbe, semnate de Sancet: bară-gol! Dar bascii n-au mai izbutit să egaleze.

+10 FOTO

Scorul putea chiar căpăta proporții, dacă portarul lui Marcelino nu-i anihila pe Hazard și Kroos. Totodată, Courtois a intervenit decisiv spre finalul meciului, când Nico Williams a reluat din apropiere.

Real Madrid domină La Liga

După această victorie, Real Madrid se desprinde de Sevilla, ocupanta locului secund, la 8 puncte. Dincolo, Bilbao e la jumătatea ierarhiei, n-are emoții în privința retrogradării, și speră să prindă un loc de Europa, fiind la 5 lungimi de Real Sociedad, ocupanta poziției a 6-a, care duce în Conference League.

FINAL. Bilbao - Real Madrid 1-2

• Au marcat: Benzema 4, 7 / Sancet 10

Live + Statistici

Bilbao - Real Madrid: echipele de start

Bilbao: Agirrezabala - De Marcos, Alvarez, Nunez, Balenziaga - Zarraga, Garcia, Vencedor, Muniain - Williams, Sancet
Antrenor: Marcelino

Real Madrid: Courtois - Vazquez, Militao, Nacho, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - Hazard, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Stadion: „San Mames”
Arbitru: Cesar Soto Grado

VIDEO. Brazilienii lui Real Madrid: trecut și prezent

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Veste tristă din Italia » Vialli n-a scăpat de cancer: „Oaspetele nedorit e și acum cu mine”

Campionat cu 19 echipe? » Formația care poate fi exclusă de Revelion din Serie A