INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA SPANIEI

BARCELONA - ATLETICO MADRID 2-3 FOTO // Atletico întoarce senzațional scorul! Derby în finală cu Real Madrid

Articol de GSP - Publicat joi, 09 ianuarie 2020 17:57

Atletico Madrid a învins-o pe Barcelona în a doua semifinală a Supercupei Spaniei, scor 3-2, și s-a calificat în finală, acolo unde o va întâlni pe Real Madrid.

• Finala Supercupei Spaniei Real Madrid - Atletico Madrid se joacă duminică, 12 ianuarie, de la ora 20:00. Meciul poate fi urmărit în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV Digi Sport

În prima repriză, Barcelona a dominat teritorial partida. Având mai mereu posesia, catalanii nu au reușit să-și creeze însă foarte multe ocazii de joc. Cea mai bună șansă a primului act a avut-o Griezmann, care a irosit o șansă de unu la unu cu Oblak.

Atletico Madrid a reușit să deschidă scorul imediat după începerea părții secunde, când Koke, care de-abia intrase pe teren în locul lui Herrera, a reușit să-l învingă pe Neto cu o execuție plasată.

Avantajul formației lui Simeone a durat doar 5 minute. Messi a luat pe cont propriu o acțiune în interiorul careului, a trecut cu noroc de fundașii lui Atletico și a șutat în forță, cu piciorul drept, în dreapta lui Oblak.

Argentinianul a mai înscris o dată, 9 minute mai târziu, dar golul său a fost anulat de această dată de VAR, după un henț comis în prealabil de către decarul echipei lui Ernesto Valverde.

Francezul Griezmann a punctat în minutul 62 împotriva fostei sale echipe, printr-o lovitură de cap, în urma unei faze spectaculoase create de catalani.

Când victoria Barcelonei părea antamată, Atletico a produs surpriza pe final și a marcat două goluri în 4 minute: Alvaro Morata din penalty și Correa i-au calificat pe madrileni în finala Supercupei Spaniei.

FINAL » Barcelona - Atletico Madrid 2-3

+4 FOTO

echipele de start

Barcelona (4-3-3): Neto - Roberto, Pique, Umtiti, Alba - De Jong, Busquets, Vidal - Messi, Suarez, Griezmann​​
Antrenor: Ernesto Valverde

Atletico (4-4-2): Oblak - Trippier, Felipe, Savic, Lodi - Correa, Herrera, Thomas, Saul - Felix, Morata
Antrenor: Diego Simeone

Stadion: King Abdullah Sports City (Jeddah)
Arbitru: Gabriel Gonzalez

vezi și:

VALENCIA - REAL MADRID 1-3 // VIDEO+FOTO Real Madrid e prima finalistă a Supercupei Spaniei! Kroos și Modric, execuții de geniu în fața „liliecilor”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!