INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

BARCELONA - LEGANES 2-0. VIDEO + FOTO Victorie chinuită pentru Barcelona cu ultima clasată din La Liga! Ansu Fati și Messi au adus cele 3 puncte

Barcelona s-a impus cu greu pe terenul lui Leganes // FOTO: Guliver/GettyImages +16   FOTO
Barcelona s-a impus cu greu pe terenul lui Leganes // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 iunie 2020 08:24 / Actualizat miercuri, 17 iunie 2020 08:47

La primul meci pe Camp Nou după 3 luni, Barcelona a câștigat cu greu în fața ultimei clasate din La Liga, Leganes, scor 2-0.

Catalanii veneau după victoria lejeră cu Mallorca, 4-0, dar au început ezitant partida, iar Leganes a avut două ocazii importante. Miguel Guerrero a avut două ratări uriașe în minutele 12 și 14. La prima șansă, Langlet a scos de pe linia porții șutul din 6 metri trimis de Guerrero, iar a doua oară, atacantul a șutat bine din unghi, dar mingea a trecut puțin pe lângă bară.

Barcelona s-a trezit pe finalul primei reprize. După ce Junior Firpo a pătruns bine pe stânga, mingea a ajuns la Ansu Fati, care a șutat perfect, la colțul lung, de la marginea careului și a deschis scorul.

În partea secundă Barcelona a forțat golul doi. După ce reușita lui Griezmann a fost anulată pe motiv de ofsaid, în minutul 65, Leo Messi a stabilit scorul final în minutul 69, când a executat impecabil o lovitură de la 11 metri.

Pe final, tânărul Riqui Puig a ratat două șanse importante. După 29 de etape, Barcelona este lider, cu 64 de puncte. Real Madrid, care are un meci în minus, este la cinci puncte în spate. Leganes este ultima, cu 23 de puncte.

Catalanii vor juca vineri, de la 23:00, pe terenul celor de la Sevilla.