INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LEVANTE - BARCELONA 2-3

VIDEO Barcelona, victorie dramatică la Levante » Gol decisiv marcat de Luuk de Jong la ultima fază

Barcelona s-a impus la Levante, scor 3-2, după un gol marcat de Look de Jong în prelungirile partidei Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 11 aprilie 2022 08:19 / Actualizat luni, 11 aprilie 2022 09:10

FC Barcelona s-a impus cu mari emoții în deplasarea de la Levante, scor 3-2, într-un meci în care gazdele au beneficiat de 3 lovituri de la 11 metri.

După egalul din Europa League cu Frankfurt, Barcelona părea că va avea o misiune ușoară pe terenul celor de la Levante, echipă aflată pe penultimul loc în Spania.

Nu a fost cazul. Levante a pus presiune încă din primul minut pe „Ciudad de Valencia”, iar Barcelona nu a avut replică în prima repriză. Actul secund a debutat furibund. În minutul 50 Dani Alves l-a faultat în careu pe Son, iar Morales a transformat de la punctul cu var. 6 minute mai târziu, gazdele primeau încă un penalty.

De această dată, Eric Garcia a atins mingea cu mâna după un corner. Levante a schimbat executantul, Roger Marti executând. Acesta a fost ghicit de Ter Stegen, care a apărat. Din acest moment Barcelona s-a trezit. Aubameyang (59) după o centrare perfectă a lui Dembele și Pedri (63) au întors scorul pentru catalani.

Barcelona, salvată de Look de Jong

Levante a mai primut un penalty în minutul 83 după ce Clement Lenglet, abia intrat pe teren, l-a faultat pe Montero în careu. Molero a executat de această dată, marcând fără emoții.

Puștiul Gavi putea să o readucă pe Barcelona în avantaj în minutul 88, dar a ratat încredibil singur cu portarul. Totuși, catalanii aveau să plece cu cele 3 puncte. Rezerva Look de Jong a marcat spendit cu capul după o centrare a lui Jordi Alba în minutul 90+2, iar catalanii au urcat din nou pe locul secund în clasament.

Pentru Barcelona urmează acum returul din „sferturile” Europa League cu Frankfurt, joi, 14 aprilie.