INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Bayern Munchen, învinsă de Borussia Monchengladbach după ce a condus cu 2-0!

Borussia Monchengladbach - Bayern Munchen 3-2 // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Borussia Monchengladbach - Bayern Munchen 3-2 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 ianuarie 2021 23:24 / Actualizat vineri, 08 ianuarie 2021 23:46

Borussia Monchengladbach a obținut 3 puncte importante în etapa 15 din Bundesliga, după 3-2 cu Bayern Munchen, campioana en-titre.

Meciul a început excelent pentru campioana Europei. Bayern avea un avantaj de două goluri în minutul 26, după reușita din penalty a lui Robert Lewandwoski și golul lui Leon Goretzka din afara careului de 16 metri, dar Borussia a avut puterea să întoarcă rezultatul.

Borussia Monchengladbach a întors scorul cu Bayern Munchen!

La pauză a fost 2-2, după „dubla” lui Jonas Hoffmann din minutele 36 și 45. Primul gol al lui Hoffmann a fost înscris cu piciorul stâng, după o pasă filtrantă excelentă a lui Stindl, iar al doilea cu dreptul, după o pasă a aceluiași Stindl. Inițial reușita fusese anulată de arbitrul asistent, dar arbitrul a revenit asupra deciziei după consultarea VAR, iar golul a fost validat.

+7 FOTO

Lovitura de grație a fost dată de Florian Neuhaus în minutul 49. De data aceasta, Hoffmann a luat rolul de servant. Neuhaus a înscris de la aproximativ 16 metri, cu un șut plasat excelent.

Bayern nu a reușit să egaleze până la final și a înregistrat astfel a doua înfrângere a sezonului. Totuși, bavarezii rămân pe primul loc, dar pot fi depășiți de RB Leipzig până la finalul etapei. Borussia rămâne pe locul 7 și ajunge la 24 de puncte, la fel de multe ca Union Berlin, de pe locul 5.

+7 FOTO

Clasament Bundesliga:

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Blestemul unui fotbalist de la Real Madrid: a suferit o nouă accidentare și ratează meciul cu Osasuna

Raymond Domenech, declarații controversate: „Îl vreau pe Maradona, dar e mort”