INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - UNION BERLIN 1-0

Bayern spală rușinea eșecului cu Werder, dar nu convinge nici cu Union

Bayern - Union Berlin, restanţă din etapa #13 în Bundesliga, live pe GSP.ro. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 24 ianuarie 2024 16:18 / Actualizat miercuri, 24 ianuarie 2024 23:41

Campioana Bayern a câștigat la limită, 1-0, restanța cu Union Berlin și s-a apropiat la 4 puncte de liderul Bayer Leverkusen. Unicul gol al partidei a fost marcat de Guerreiro, imediat după pauză.

AICI, toate rezultatele etapei #13 din Bundesliga

Dennis Man semnează!  Sunt la picioarele lui: „Cea mai frumoasă surpriză a sezonului”
STRANIERI
Dennis Man semnează! Sunt la picioarele lui: „Cea mai frumoasă surpriză a sezonului”

Bayern a acuzat eșecul din runda trecută, cu Werder (0-1), și a făcut o primă repriză destul de modestă cu Union Berlin. E adevărat, incomodată și de maniera adversarului, care s-a apărat aproape tot timpul cu întreaga echipă. O deviere a lui Coman, „alături”, și eventual „capul” lui De Ligt ar putea fi trecute la ocazii.

Guerreiro sparge gheața

Campioana a spart gheața chiar în debutul reprizei secunde. Atunci când Harry Kane a expediat balonul în bară, iar Guerreiro a urmărit și apoi l-a trimis în plasă: 1-0. Harry Kane a înscris și el (55), însă reușita i-a fost anulată din cauza unui ofsaid prealabil la Leroy Sane.

Antrenorul lui Union, eliminat

În plină dominare bavareză, Roussillon a avut șansa egalării, însă Neuer a parat (72). Iar câteva minute mai tîrziu (74), antrenorul berlinezilor, Nenad Bjelica, a fost eliminat ca urmare a unei altercații cu Leroy Sane

Doar două ocazii până la final

Amfitrionii au mărit presiunea pe final, Goretzka și Harry Kane au irosit două bune ocazii, însă de gol nu s-au mai lipit. A rămas 1-0, astfel că Bayern s-a apropiat la 4 puncte în clasament de liderul Bayer Leverkusen.

Bayern - Union Berlin 1-0

Bayern - Union Berlin, echipele de start

Bayern (4-2-3-1): Neuer - Laimer, Upamecano, De Ligt, Guerreiro - Kimmich, Goretzka - Coman, Musiala, L. Sané - Kane
Antrenor: Thomas Tuchel

Union Berlin (3-5-2): Rönnow - Knoche, Vogt, Diogo Leite - Trimmel, Kral, Gosens, Tousart, Haberer - Hollerbach, Volland
Antrenor: Nenad Bjelica

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Frank Willenborg (Germania)

Clasamentul din Bundesliga

Bayern vrea să spele rușinea cu Werder Bremen

Bayern a încasat duminică o lovitură dură în duelul la titlu cu Bayer Leverkusen. Obligată să câștige după ce liderul a strălucit sâmbătă, în deplasarea de la Leipzig (3-2), campioana a dezamăgit crunt împotriva lui Werder Bremen și a pierdut cu 1-0.

Cele mai interesante statistici înainte de Bayern - Union Berlin

• Harry Kane l-a egalat pe Robert Lewandowski, cel căruia i-a luat locul în atac după transferului polonezului la FC Barcelona, marcând pentru a 22-a oară într-un tur de campionat, în care a bifat 16 partide. Atacantul englez ar mai putea stabili un nou record, în cazul în care va înscrie împotriva lui Union.
  • În urma eșecului cu Werder Bremen (0-1), Bayern a pus capăt unei serii de 65 de partide consecutive pe teren propriu în care a reușit să marcheze cel puțin un gol.
  • Volland este al treilea în clasamentul golgheterilor lui Union în Bundesliga în acest sezon - după Behrens și Gosens (ambii cu câte patru) - cu două goluri. El are trei goluri în 16 întâlniri de campionat cu Bayern, inclusiv cel mai rapid gol din istoria Bundesligii (nouă secunde în august 2015).
  • Union Berlin a obținut mai multe puncte în patru meciuri sub comanda lui Bjelica (șapte) decât în primele 11 ale sezonului sub comanda lui Fischer (șase). Croatul nu a învins-o niciodată pe Bayern în calitate de jucător la Kaiserslautern, pierzând patru meciuri și remizând unul în Bundesliga, plus că a ratat penalty-ul decisiv la loviturile de departajare în faza sferturilor de finală din Cupa DFB în 2001/02.
  • Union nu s-a impus încă în fața lui Bayern în opt întâlniri în Bundesliga (3 egaluri, 5 înfrângeri).

VIDEO. Rezumatul meciului Bayern - Bremen (0-1)

Președintele UEFA, verdict tăios în cazul Manchester City: „Știm că am avut dreptate să o excludem!”

Horațiu Moldovan, prezentat la Atletico Madrid! Pe cât a semnat portarul adus de la Rapid