INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Boloni își acuză portarul și l-ar putea amenda: „Ceea ce a făcut Oukidja în acest meci este o lipsă de respect!”

Loți Boloni, la cel mai usturător eșec pe teren propriu cu Metz / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2024 22:20 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 22:38

Ladislau Boloni (71 de ani), antrenorul lui Metz, l-a criticat pe goalkeeperul algerian pentru gafa de la golul de 0-4 și a făcut declarații șocante despre meciul cu Monaco (2-5): „Nu sunt deloc mulțumit, însă dacă mă uit la primul sfert de oră, în mod normal ar fi trebuit să conducem cu 2-0”. După 16 minute, oaspeții aveau 3-0 pe tabelă!

Ladislau Boloni era destul de furios și supărat după eșecul rușinos suferit de Metz pe Saint-Symphorien (2-5) cu AS Monaco, care menține echipa pe care o pregătește pe locul 17 în Ligue 1.

Nu au mai suportat » Fanii lui Bayern, gest radical la meciul cu Dortmund, care le-a topit șansele la titlu
BAYERN - DORTMUND

Antrenorul român l-a scos țap ispășitor pe Alexandre Oukidja, cel ce i-a oferit lui Balogun pe tavă golul de 0-4, în loc să degajze simplu:

„Ceea ce a făcut la acea fază este o lipsă de respect față de el, de colegi, de stafful tehnic și față de fani. Există lucruri pe care profesioniștii nu le fac. Și dacă i-ar fi reușit tot nu era în regulă. Trebuie să fim bărbați serioși".

Alexandre Oukidja, învins de patru ori în această seară de cei de la AS Monaco / Foto: Imago

Boloni: „Nu se poate să iei trei goluri așa...”

Deși algerianul și-a cerut scuze după meci, Boloni l-a avertizat: „Dacă își va pierde locul de titular? Asta e altă chestiune. Va primi o sancțiune, însă țin prentru mine. Știți ce mă enervează? Pentru că știu că e un portar bun. Este vorba despre mai mult decât o simplă eroare. Poate că am aerul unui om furios, numai că, de fapt, sunt trist.

Boloni: „Trebuie doar să eviți o catastrofă”

Și nemulțumit, dar dacă mă uit la primul sfert de oră, în mod normal ar fi trebuit să conducem cu 2-0! Mikautadze a avut o șansă și am mai avut alte trei ocazii. Se mai întâmplă, putem accepta acest lucru. Dar să iei trei goluri așa... Meciul era practic terminat.

În astfel de situații, trebuie să eviți o catastrofă de genul 6-0 sau 7-0. Nu am avut o a doua repriză bună, dar am fost curajoși. Am fost mai prezenți în dueluri, în organizare și în construcția din spate. Am marcat după pauză două goluri numai grație acestor eforturi".

7-7 la șuturi cadrate, 2-5 scorul pe tabelă!

Deși raportul șuturilor a fost foarte echilibrat, 7-7 cadrate și 13-17 la general, Monaco a fost mult mai eficientă și a speculat toate greșelile gazdelor. „Ne-am îngreunat prea mult situația. Al doilea gol primit a fost exact la fel ca la Reims, dar cu actori diferiți. Mă întreb dacă jucătorii au curaj să vorbească între ei pe teren. Aproape că-s tentat să spun că e cu atât mai bine dacă s-au întâmplat toate în același meci".

Admit că mi-am abandonat colegii. Îmi asum responsabilitatea pentru greșeală. E o înfrângere dureroasă, pe care trebuie să o uităm. În numele întregii echipe, vreau să-mi cer scuze, mai ales când avem norocul să jucăm în fața unui public atât de numeros
Alexandre Oukidja, portar Metz

„Roșu” direct în startul play-off-ului! Un fost rapidist și-a lăsat echipa în „zece” în minutul 6 » Ce s-a întâmplat la final!
ISRAEL
Ce note a luat Radu Drăgușin în presa engleză după primul meci ca integralist acasă, la Tottenham
ANGLIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”