INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

FOTO Borussia Dortmund - Bayern Munchen 1-3 » Bavarezii câștigă Supercupa Germaniei

Borussia Dortmund - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages +7   FOTO
Borussia Dortmund - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 17 august 2021 21:07 / Actualizat marti, 17 august 2021 23:29

Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei, după 3-1 cu Borussia Dortmund.

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 20, când Marco Reus a fost lăsat singur cu Neuer de o pasă filtrantă a lui Jude Bellingham. Neuer a scos in extremis, cu piciorul drept!

+3 FOTO

Bayern a replicat în minutul 34, când a avut o dublă-ocazie. Rând pe rând, Muller și Lewandowski au fost blocați de apărarea Borussiei. Doar 4 minute mai târziu, a trecut pe lângă gol și Kingsley Coman. Francezul a șutat din unghi, în forță, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara dreaptă.

În cele din urmă a venit și golul. În minutul 41, Robert Lewandowski a profitat de centrarea lui Serge Gnabry. Vârful polonez a „țâșnit” din spatele fundașilor Borussiei și a reluat, necruțător, cu capul.

+3 FOTO

La doar 4 minute de la reluarea jocului, Bayern a făcut 2-0. Centrare Davies, Lewandowski a șters mingea cu călcâiul, iar balonul a ajuns la Thomas Muller, care l-a împins în poarta goală.

Bayern Munchen câștigă Supercupa Germaniei

Dortmund a redus din handicap în minutul 64, prin căpitanul Marco Reus, care a șutat superb, de la marginea careului mare, lângă bara stângă a porții apărate de Neuer.

Diferența de un gol nu s-a menținut mult. În minutul 74, încercând să construiască din defensivă, Manuel Ankaji a ratat o pasă verticală. Tolisso a l-a blocat pe Ankaji, mingea a ajuns la Lewandowski, care l-a „executat” pe Kobel.

Borussia a avut două goluri anulate, prin Moukoko și Haaland.

Bayern câștigă astfel a 9-a Supercupă din istoria clubului. Bavarezii au câștigat și precedenta ediție, în 2020.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 1-3

• Au marcat: Reus 64 / Lewandowski 41, 74; Muller 49

Borussia Dortmund - Bayern Munchen, echipe de start:

Borussia Dortmund: Kobel - Passlack, Witsel, Akanji, Schulz - Bellingham, Dahoud, Reyna - Moukoko, Haaland, Reus
Rezerve: Hitz, Delaney, Knauff, Malen, Papadopoulos, Pasalic, Reinier, Tigges, Wolf
Antrenor: Marco Rose

Bayern Munchen: Neuer - Stanisic, Upamecano, Sule, Davies - Coman, Kimmich, Muller, Goretzka, Gnabry - Lewandowski
Rezerve: Ulreich, Choupo-Moting, Musiala, Nianzou, C. Richards, O. Richards, Sane, Sarr, Tolisso
Antrenor: Julian Nagelsmann