INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO O formație de tradiție din Italia a retrogradat în Serie C, iar fanii nu au putut suporta umilința » S-au bătut cu forțele de ordine după meci

După egalul de vineri seară, de pe teren propriu, în returul barajului de menținere în Serie B, contra celor de la Cosenza, scor 1-1, Brescia a retrogradat în Serie C +5   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 03 iunie 2023 19:34 / Actualizat sambata, 03 iunie 2023 21:19

După egalul de vineri seară, de pe teren propriu, în returul barajului de menținere în Serie B, contra celor de la Cosenza, scor 1-1, Brescia a retrogradat în Serie C. În ultimii 38 de ani această formație a evoluat numai în primele două divizii din fotbalul italian.

• În tur, Cosenza se impusese cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Marco Nasti, în minutul 70
A contribuit la 5 dintre titlurile lui CFR, iar acum e aproape de un transfer în Europa! Ar juca în preliminariile Conference League
CFR Cluj

Brescia a retrogradat în Serie C, după egalul contra lui Cosenza

În returul de pe stadionul „Marco Rigamonti” din Brescia, gazdele au deschis scorul în minutul 74, prin Dimitri Bisoli. Mijlocașul celor de la Brescia a trimis mingea în vinclul porții lui Alessandro Micak cu un șut din voleu, din interiorul careului.

Totul mergea spre prelungiri, întrucât scorul la general era 1-1. Ceea ce s-a întâmplat în finalul partidei a fost însă dramatic. Cosenza a egalat în minutul 90+5, prin fundașul Andrea Meroni. Acesta a scăpat de marcajul fotbaliștilor lui Brescia și a trimis cu capul, pe centrul porții. Pasa de gol a venit din gheata lui Marco Brescianini.

În acel moment, jucătorii de rezervă ai celor de la Cosenza au intrat pe teren, pentru a sărbători rămânerea pentru încă un sezon în Serie B. Fotbaliștii Bresciei și-au pus mâinile în cap, după ce au ratat șansa de a duce partida în prelungiri în ultimele secunde ale meciului.

Fanii Bresciei nu au putut suporta retrogradarea în Serie C

Fanii celor de la Brescia nu au putut înghiți insuccesul favoriților. Suporterii gazdelor au aruncat cu torțe și fumigene, iar unii dintre ei au coborât pe teren, luptându-se cu forțele de ordine care asigurau siguranța în stadion.

S-au împărțit pumni și picioare, iar forțele de ordine au apelat chiar și la gazele lacrimogene.

Incidentele dintre fanii și Bresciei și securitate au continuat și în parcarea stadionului. Și acolo suporterii nervoși s-au războit cu carabinierii.

Leo Messi va fi anunțat marți la Al-Hilal » Va câștiga în Arabia Saudită dublu față de Cristiano Ronaldo!

1-0 în secunda 12 » Așa s-a marcat cel mai rapid gol din istoria finalelor de Cupa Angliei

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”