INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Kane l-a ajuns pe Lewandowski! + Performanța stabilită de Bayern la finalul turului

Harry Kane., greu de marcat // Foto: Instagram

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2024 12:28 / Actualizat sambata, 13 ianuarie 2024 13:35

Harry Kane (30 de ani), atacantul lui Bayern, a închis aseară tabela la 3-0 cu Hoffenheim și l-a ajuns pe Robert Lewandowski la numărul golurilor înscrise după prima parte a campionatului (22). Totodată, campioana Germaniei a stabilit un alt record al parridelor consecutive cu gol marcat pe teren propriu!

Bayern a dat restartul Bundesligii în 2024 cu o victorie la scor de neprezentare (3-0) contra lui Hoffenheim. Și pune presiune pe liderul Leverkusen, de care s-a apropiat la un singur punct. La meciul cu numărul 500 în tricoul echipei bavareze pentru Manuel Neuer, care a păstrat aseară poarta gazdelor intactă,

Radu Drăgușin scapă de „bestie” » Cel mai așteptat duel din Anglia se amână pentru noul fundaș al lui Spurs
ANGLIA

Harry Kane a stabilit un nou record. L-a egalat pe Robert Lewandowski, cel căruia i-a luat locul în atac după transferului polonezului la FC Barcelona, marcând pentru a 22-a oară într-un tur de campionat, în care a bifat 16 partide.

Recordul personal al lui Kane, în pericol

Starul englez a închis tabela cu Hoffe în minutul 90 și continuă cursa pentru a-l deposeda pe Lewandowski și de recordul de goluri reușite într-un sezon al Bundesligii (41, în urmă cu trei sezoane).

Kane are patru goluri în ultimele trei etape și se apropie tot mai mult de recordul personal la carierei într-un campionat, 30 de reușite la Tottenham în ediția 2022-2023 a Premier League, ultima înaintea mutării în Germania. Și Bayern a bifat vineri o performanță unică în Germania, 65 de meciuri la rând cu gol marcat pe terenul din Muchen!

Tuchel, critic la adresa lui Sane și Kane

Deși a făcut un meci slab aseară, primind nota 3 în Bild, căpitanul naționalei Albionului s-a remarcat numai în ultimele 20 de minute ale partidei, când a avut două ocazii, înainte să puncteze de 3-0, și a fost, alături de Leroy Sane, autor a două assisturi pentru Musiala, printre cei criticați de antrenorul Thomas Tuchel.

„Leroy și Harry au prins o zi mai proastă Amândoi au potențial mare și trebuie să-și domine fizic adversarii. Au o marjă importantă de a-și crește randamentul", a declarat exigent neamțul de pe banca tehnică a lui Bayern.

Am avut un sentiment de boicot al fanilor în primele 12 minute. Aveam nevoie de entuziasmul lor la un meci acasă și cred că și Franz Beckebauer ar fi vrut să vadă un festival fotbalistic în tribune
Thomas Tuchel, antrenor Bayern

Drăgușin, titular la Tottenham la 3 zile după transfer?! Apoi luptă pentru post cu campionul mondial! + De ce nu vorbește Radu
STRANERI
Detaliul remarcat de fanii lui Tottenham la primul antrenament al lui Drăgușin: „Râd de 5 minute”