INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CELTA VIGO - BARCELONA 2-2

Celta Vigo - Barcelona 2-2. VIDEO+FOTO Continuă seria neagră pe „Balaidos”, iar Real Madrid se poate desprinde în fruntea La Liga

Celta Vigo - Barcelona 2-2 +7   FOTO
Celta Vigo - Barcelona 2-2

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 iunie 2020 17:29 / Actualizat sambata, 27 iunie 2020 20:00

Barcelona a remizat pe terenul celor de la Celta Vigo, scor 2-2, și face încă un pas greșit în lupta pentru titlu cu Real Madrid.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 20, după o schemă inedită la o lovitură liberă executată de Messi. Argentinianul a simulat șutul, dar a centrat în 6 metri pentru colegul său. Celta a egalat în minutul 50, prin Smolov, servit ideal de Yokuslu.

Barcelona a trecut din nou în avantaj în minutul 67, dintr-un gol realizat pe același traseu, pasă Messi, lovitură plasată perfect Suarez. Catalanii păreau să obțină prima victorie pe Balaidos după 5 ani, dar Iago Aspas nu a fost de acord. A executat inteligent o lovitură liberă de la 18 metri, pe lângă zid, și a egalat, în minutul 88.

Gazdele puteau să dea chiar marea lovitură. La ultima acțiune, Nolito a șutat slab cu poarta goală în față și i-a permis lui Ter Stegen să respingă.

Egalul o duce pe Barcelona pe primul loc în La Liga pentru moment, cu un punct peste rivala Real Madrid, care are un meci mai puțin disputat.

Clasament La Liga

+3 FOTO

Celta Vigo - Barcelona, echipele de start

Celta Vigo: Ruben Blanco - Aidoo, Colmeiro, Araujo - Comesana, Mendez, Yokuslu, D. Suarez, J. Gonzalez - Aspas, Smolov
Rezerve: Villar, Rosic - Rafinha, Sergio, Bradaric, Cheikh, Nolito, G. Fernandez, Fontan, Hernandez Garcia, S. Mina, Murillo
Antrenor: Oscar Garcia

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Alba - Vidal, Rakitic, Puig - Messi, L. Suarez, Fati
 Rezerve: Neto, Pena - Araujo, Braithwaite, Collado, Cuenca, Griezmann, F. Junior, Lenglez, Morer, Arthur, Monchu Ramon
Antrenor: Quique Setien

2015e anul ultimei victorii obținute de Barcelona pe terenul celor de la Celta Vigo

Îi scapă Messi de datorii? 15 fani, amendați pentru că au sărbătorit ziua argentinianului încălcând carantina

Amintiri înduioșătoare din copilăria lui Cristiano Ronaldo: „Un șoarece m-a mușcat de față, a venit mama și m-a salvat. Nu mi-e rușine să recunosc”