INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - REAL MADRID

Karim Benzema are propria Ligă » Recordurile doborâte de francez cu hattrick-ul de la Londra

Karim Benzema (34 de ani) un hattrick pentru Real Madrid, în deplasarea cu Chelsea, scor 3-1, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2022 23:53 / Actualizat joi, 07 aprilie 2022 00:11

Karim Benzema (34 de ani) a reușit un hattrick pentru Real Madrid, în deplasarea cu Chelsea, scor 3-1, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

• Surpriză de proporții în celălalt meci al serii, Villarreal - Bayern Munchen
  • Returul va avea loc pe 12 aprilie, pe stadionul „Santiago Bernabeu”
  • Cine merge mai departe din „dubla” Chelsea - Real va juca în semifinale cu învingătoarea duelului Manchester City - Atletico Madrid. În tur, „cetățenii” s-au impus cu 1-0.

Karim Benzema traversează cel mai bun sezon din carieră. A ajuns la 37 de goluri pentru Real Madrid și este într-o ligă proprie, cea a recordurilor. În total, în Champions League, francezul a punctat de 82 de ori. Doar Ronaldo, Messi și Lewandowski îi sunt superiori în istoria competiției.

Cel mai bun portar al lumii, gafă incredibilă în Chelsea - Real Madrid
Chelsea - Real Madrid

Karim Benzema, spectacol în Chelsea - Real Madrid

Astăzi și-a arătat pofta de joc din primul sfert de oră, când a declanșat un contraatac cu o pasă elegantă, cu câlcâiul. A trecut apoi la finalizare. În minutul 21 a înscris cu o lovitură excepțională de cap, dintr-o centrare trimisă de Vinicius. La următorul atac periculos, atacantul francez a punctat cu o execuție asemănătoare, perfect plasată.

În partea secundă, Benzema a avut nevoie de un singur minut pentru a marca. A făcut pressing, l-a forțat pe Mendy să greșească și a punctat în fața unei porți goale.

Recordurile stabilite de Karim Benzema cu „dubla” din meciul cu Chelsea

• Primul fotbalist francez din istorie care marchează cel puțin 10 goluri într-un sezon de Liga Campionilor;
  • Din cele 82 de goluri marcate în Liga Campionilor, unul singur a venit dintr-o lovitură de la 11 metri;
  • Benzema a debutat în Liga Campionilor în anul 2005, pentru Lyon. A marcat în fiecare sezon începând cu acel moment;
  • Benzema a marcat ultimele 6 goluri ale Realului în Ligă. Niciun fotbalist nu a mai reușit asta în istoria clubului;
  • 4 hattrick-uri are Benzema în Liga Campionilor. Doar Ronaldo, Messi (ambii cu câte 8) și Lewandowski (5) sunt în fața lui.