INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Christian Eriksen, dorit de un club gigant din Premier League

Christian Eriksen/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 iunie 2022 12:02 / Actualizat duminica, 05 iunie 2022 12:31

Christian Eriksen (30 de ani), mijlocașul lui Brentford, este dorit de Manchester United, potrivit Mirror. Danezul nu a semnat prelungirea cu echipa londoneză și va rămâne liber de contract.

Eriksen este dorit cu insistență de antrenorul Eik ten Hag, care vrea să își „betoneze” linia mediană, după plecarea lui Pogba, din postura de jucător liber de contract.

Cel mai dur discurs la adresa lui Iordănescu: „Edi e pe altă lume! Nu cred că știe foarte bine ce face”
MUNTENEGRU - ROMÂNIA 2-0

Eriksen, dorit de Manchester United

Eriksen s-a întors în Premier League în ianuarie, la Brentford, după despărțirea de Inter Milano. Danezul a mai jucat în campionatul englez la Tottenham, în perioada 2013-2020.

Brentford a câștigat 7 din cele 10 partide de Premier League în care Eriksen a fost titular. El a bifat 11 meciuri, a marcat un gol și a pasat decisiv de 4 ori. Echipa londoneză a terminat sezonul pe 13, cu 46 de puncte.

„Albinele” i-au oferit prelungirea contractului, însă Eriksen a refuzat și ar fi tentat să aleagă un club mai important de Premier League. În cursa pentru semnătura lui se mai află Everton și Tottenham, fosta sa echipă.

Eriksen, integralist în Franța - Danemarca 1-2

Eriksen a jucat primul meci oficial la naționala Danemarcei după infarctul suferit pe teren la Euro 2020, în partida din grupe cu Finlanda. Mijlocașul a fost integralist în victoria țării sale cu Franța, scor 2-1, în Liga Națiunilor.

Danemarca a fost condusă, după reușita superbă semnată de Benzema, în minutul 51. Marele favorit la Balonul de Aur a combinat în viteză cu Nkunku, și-a culcat doi adversari și a înscris cu un șut pe sub portar.

Introdus în minutul 59, Andreas Cornelius a semnat o „dublă” în minutele 68 și 88, aducând la tăcere audiența de pe Stade de France.

În celălalt meci al grupei 1 din Liga A, Austria a învins-o pe Croația, scor 3-0. Astfel, finalistele Mondialului din 2018 ocupă locurile 3 și 4.

Mbappe are probleme, după accidentarea din meciul cu Danemarca! Ratează meciul cu Austria!

FC Andorra, echipa lui Pique, a promovat în La Liga 2 și a stârnit controverse în Spania