INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL

Costa Rica, ultima echipă calificată la Campionatul Mondial » Tabloul complet al grupelor

Costa Rica, ultima calificată la Campionatul Mondial/ foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 iunie 2022 10:16 / Actualizat miercuri, 15 iunie 2022 11:40

Costa Rica e ultima echipă calificată la Campionatul Mondial din Qatar (21 noiembrie - 18 decembrie 2022), după ce a trecut cu 1-0 de Noua Zeelandă, în barajul intercontinental.

Costaricanii vor juca în grupa E, alături de Spania, Germania și Japonia.

Cea mai neagră seară! Note între 2 și 4 după umilința suferită de România cu Muntenegru + Edi Iordănescu a luat 1!
ROMÂNIA - MUNTENEGRU 0-3

Costa Rica, calificată la Campionatul Mondial din Qatar

Costa Rica, reprezentanta Concacaf, a trecut de reprezentanta Oceaniei, Noua Zeelandă, într-un meci jucat în Arabia Saudită, pe teren neutru.

Pentru naționala la care joacă și superstarul Keylor Navas, a marcat Joel Campbell, atacantul lui Monterrey, încă din minutul 3.

Noua Zeelandă a fost aproape de egalare în minutul 39, dar golul marcat de Wood, atacantul lui Newcastle, a fost anulat de VAR pentru un fault în atac.

Reprezentanta Oceaniei a fot nevoită să alerge după egalare în ultimele 25 de minute jucând cu un mom în minus, după eliminarea directă a lui Kosta Barbarouses. Acesta a primit cartonaș roșu în urma consultării VAR, pentru un fault dur.

• Grupa H: Portugalia, Ghana, Uruguay, Coreea de Sud

Ca în 1953! Victoria uluitoare a maghiarilor reamintește lumii de un alt meci memorabil reușit de Ungaria în fața Angliei

Australia s-a calificat la al 5-lea Mondial consecutiv! O singură necunoscută pentru turneul din Qatar