INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL NASSR

VIDEO Burcă și Tănase, martori la ISTORIE » Cristiano Ronaldo a bătut un record URIAȘ, care data de 68 de ani

Cristiano Ronaldo/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 25 noiembrie 2023 07:52 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 08:27

Cristiano Ronaldo (38 de ani) a reușit o „dublă” pentru Al Nassr în meciul cu Al Akhdoud, echipa românilor Florin Tănase și Andrei Burcă, scor 3-0, în etapa cu numărul #14 a campionatului saudit.

Cu cele două goluri, portughezul a depășit un nou record pentru istoria fotbalului. A ajuns la 527 de goluri marcate la nivel de primă divizie, calculând toate golurile înscrise în campionatele în care a jucat, potrivit jurnalistului Fabrizio Romano.

Pep Guardiola a anunțat ce va face dacă Manchester City va fi retrogradată: „Sunt șanse mari”
Man. City

Ronaldo l-a depășit pe Bican și a intrat în istorie

În meciul cu echipa la care joacă Florin Tănase și Andrei Burcă, Ronaldo l-a egalat, apoi l-a depășit pe Josef Bican, care are 526 de goluri marcate în carieră în prima divizie.

Fostul mare atacant ceh care rupea plasele în anii '30, '40 și începutul anilor '50 a marcat golurile pentru Rapid Viena, Admira Viena, Slavia Praga, Sokol și Dinamo Praga.

Bican a marcat golul 526 într-o primă divizie în 1955, pentru Dinamo Praga. Astfel, Cristiano Ronaldo a depășit un record care data de 68 de ani. Portughezul a punctat de-a lungul timpului în campionat pentru Sporting Lisabona, Manchester United, Real Madrid, Juventus și Al Nassr.

VIDEO. Cristiano Ronaldo a reușit „dubla” împotriva celor de la Al-Akhdoud, echipa lui Florin Tănase și Andrei Burcă

În repriza secundă a meciului Al Nassr - Al Akhdoud, Cristiano Ronaldo a reușit „dubla” în doar 3 minute (77 și 80). Primul gol a venit din interiorul careului, dintr-un unghi extrem de dificil. Portughezul a reușit să strecoare mingea pe lângă Burcă.

Golul care a închis meciul a fost unul superb. Un lob de senzație de la 35 de metri care l-a prins pe portarul oaspeților în afara careului.