INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND - WOLSFBURG 2-0

DORTMUND - WOLSFBURG 2-0 // VIDEO Surpriză în Bundesliga! Bayern se încurcă, Dortmund câștigă dramatic și se distanțează în Bundesliga înaintea meciului direct

Axel Witsel într-un meci cu VfB Stuttgart // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 martie 2019 18:26

Borusia Dortmund n-a ratat șansa de a se distanța în fruntea Bundesligii după pasul greșit făcut de Bayern.

Chiar dacă echipa lui Favre n-a făcut un meci prea bun, s-a impus cu Wolfsburg în cele din urmă grație a două goluri marcate în prelungiri de Paco Alcacer, în minutele 90+1 și 90+4.

Primul a venit direct din lovitură liberă, în timp ce al doilea a fost din centrul careului, cu pământul. Victoria o distanțează pe Dortmund la două puncte de Bayern Munchen, care s-a împiedicat, în deplasare, la Freiburg, 1-1.

Holer (3) a deschis scorul în minutul 3, cu o lovitură de cap la colțul lung din fața porții. Lewandowski, golgeterul campionatului cu 19 goluri, a egalat în minutul 22. Polonezul a reluat acrobatic din 7 metri. Bayern a presat până la final, însă n-a găsit drumul spre un nou gol, ratând câteva ocazii monumentale.

• Dortmund are 63 de puncte în 27 de meciuri, cu două peste Bayern, care are 61. Cele două rivale se vor întâlni etapa viitoare, pe terenul bavarezilor. (Clasamentul AICI)

Dortmund - Wolfsburg 2-0 (Paco Alcacer 90+1, 90+4)

Dortmund - Wolfsburg, LIVE + statistici AICI

VIDEO de la Dortmund - Wolfsburg AICI

Borussia Dortmund: Burki - Wolf, Akanji, Zagadou, Diallo - Witsel, Delaney - Sancho, Gotze, Guerreiro - Alcacer

Wolfsburg: Casteels - William, Knoche, Brooks, Roussillon - Gerhardt, Guillavogui, Arnold - Mehmedi, Weghorst, Klaus

Freiburg - Bayern 1-1 (Holer 3 / Lewandowski 22)

Freiburg - Bayern, LIVE + statistici AICI

VIDEO de la Freibrug - Bayern AICI

Freiburg: Schwolow - Stenzel, Schlotterbeck, Heintz, Gunter - Abrashi, Hofler - Franz, Haberer, Grifo - Holer

Bayern: Ulreich - Kimmich, Boateng, Hummels, Rafinha - Alcantara - Rodriguez, Goretzka - Muller, Lewandowski, Coman

Programul complet al etapei - aici

vezi și:

Fulham - Manchester City 0-2 » Echipa lui Pep Guardiola este din nou lider în Premier League! Meci rezolvat după 27 de minute

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”