INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BUNDESLIGA. S-au urnit mai greu :) » Două gafe majore în Union Berlin - Bayern Munchen

Partidele din Bundesliga au revenit în acest weekend // Sursă foto: Getty

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 mai 2020 19:59

Prima repriză din partida Union Berlin - Bayern Munchen, scor 0-2, a produs și două gafe de calibru, mai puțin obișnuite pentru un campionat de top precum Bundesliga.

Vezi AICI clasamentul din Bundesliga

1. Thomas Muller „i-a scos mingea din poartă” lui Bayern

Bayern Munchen a reușit să introducă mingea în poartă prima dată în minutul 17, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după ce arbitrul Bastian Dankert a consultat tehnologia video.

Gnabry a reluat mingea cu o lovitură de cap din apropierea porții, însă Thomas Muller a vrut să fie sigur de deschiderea scorului și a deviat-o, însă din poziție neregulamentară. Din imagini se observă că balonul ar fi atins oricum plasa echipei din Berlin.

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

2. Neven Subotic, eroare decisivă

Bayern Munchen a reușit în cele din urmă să deschidă scorul în capitala Germaniei, după o eroare în apărarea adversă. Experimentatul stoper Neven Subotic, finalist de Liga Campionilor cu Borussia Dortmund, a comis o imprudență de nepermis la acest nivel.

Sârbul a ajuns târziu la minge, l-a faultat în mod evident pe Leon Goretzka, iar centralul a dictat lovitură de la 11 metri. Misiune ușoară pentru Robert Lewandowski, care a marcat primul gol al campioanei en-titre din Bundesliga de la reluare.