INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

UNION BERLIN - BAYERN 0-2 // Victorie facilă pentru bavarezi în capitala Germaniei » Avans refăcut față de Dortmund

Union Berlin și Bayern Munchen s-au întâlnit în etapa 26 din Bundesliga // Sursă foto: Guliver/gettyimages +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 mai 2020 09:51

Bayern Munchen a învins-o pe Union Berlin, scor 2-0, în etapa cu numărul 26 din Bundesliga.

Bayern Munchen a reușit să introducă mingea în poartă prima dată în minutul 17, însă golul lui Thomas Muller a fost anulat pe motiv de ofsaid, după ce arbitrul Bastian Dankert a consultat tehnologia video.

5 minute mai târziu, același Muller a fost blocat în careu de fundașii lui Union Berlin, după o fază construită de Lewandowski și Davies. Totuși, bavarezii puteau să intre în avantaj la pauză. Fundașul dreapta Pavard a lovit în forță o minge din afară careului, care a trecut puțin pe lângă stâlpul din stânga al lui Gikiewicz.

Bayern Munchen a reușit în cele din urmă să deschidă scorul în capitala Germaniei, după o eroare nepermisă în apărarea adversă. Experimentatul stoper Neven Subotic, finalist de Liga Campionilor cu Borussia Dortmund, l-a faultat în careu pe Leon Goretzka, iar centralul Dankert a dictat penalty.

Robert Lewandowski a înscris cu lejeritate, reușind primul gol pentru campioana en-titre a Germaniei de la reluarea Bundesligii. Actul secund a fost la discreția lui Bayern, care nu a mai forțat însă. Până în minutul 80, când înaltul Pavard a finalizat excelent un corner executat de Kimmich.

Rezultat final: 0-2, iar echipa lui Hans-Dieter Flick și-a refăcut avantajul de 4 puncte față de rivala din Dortmund.

Union Berlin - Bayern Munchen 0-2

• Au marcat: Lewandowski '40 (pen.), Pavard '80
+1 FOTO

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

Avansul lui Bayern în fruntea Bundesliga este subțire. Vezi aici CLASAMENTUL

UNION BERLIN: Gikiewicz - Hübner, Schlotterbeck, Subotic - Trimmel, Andrich, Promel, Lenz - Ingvartsen, Bülter - Ujah
Rezerve: Ryerson, Reichel, Polter, Parensen, Nicolas, Mees, F. Kroos, Gentner, Andersson
Antrenor: Urs Fischer

BAYERN: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Davies - Kimmich, Thiago - Gnabry, Müller, Goretzka - Lewandowski
Rezerve: Coman, Cuisance, Hernandez, Mai, Odriozola, Perisic, Ulreich, Zirkzee
Antrenor: Hansi Flick

Click AICI pentru LIVE + Statistici!

Vezi AICI programul și rezultatele etapei #26 din Bundesliga!

VIDEO Bundesliga a revenit după două luni de pauză

Citește mai multe știri despre Bundesliga:

Robert Lewandowski a numit cei mai buni 5 atacanți din lume: „Nu e o întrebare simplă”

Ghidul Bundesliga în pandemie. 14 lucruri pe care trebuie să le știm înaintea etapei de azi