INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WAALWIJK - AJAX 2-3

FOTO Dramă pe gazon. A trebuit să fie reanimat! Jucătorii au izbucnit în lacrimi

Dramă pe gazon în Waalwijk - Ajax! Portarul Etienne Vaessen a fost la un pas de moarte. Foto: Imago +18   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 01 octombrie 2023 10:27 / Actualizat duminica, 01 octombrie 2023 11:04

Portarul lui RKC Walwijk, Etienne Vaessen (28 de ani), a fost la un pas de moarte după o ciocnire cu atacantul lui Ajax, Brian Brobbey (21). El a fost resuscitat pe teren și transportat la spital. Meciul a fost abandonat în minutul 84 (la scorul de 2-3), iar Federația umează să ia o decizie în privința reluării sau a rejucării lui din primul minut.

Dramă la Waalwijk! Portarul echipei locale, Etienne Vaessen (28 de ani), a fost la un pas să-și piardă vața, sâmbătă seară, în finalul meciului cu Ajax. Potrivit ziarelor olandeze, el a trebuit să fie resuscitat pe teren!

Mai rău ca în Liga 1 » Explicație HALUCINANTĂ pentru eroarea gravă de arbitraj de la Tottenham - Liverpool
Tottenham - Liverpool 2-1

Incidentul s-a petrecut în minutul 84, la un atac al oapeților. Lansat în adâncime de Carlos Forbs, atacantul Brian Brobbey a pătruns vijelios în careu, și-a dat balonul prea în față, iar Vaessen a plonjat pentru a-l bloca. Cei doi s-au ciocnit, dar, lovit în zona capului, portarul a rămas inert pe gazon.

FOTO. Dramă pe gazon în Waalwijk - Ajax. Jucătorii au izbucnit în lacrimi

Portarul lui RKC Walwijk, Etienne Vaessen, a trebuit să fie reanimat. Foto: Imago Images
Dramă pe gazon în Waalwijk - Ajax. Foto: Imago Images
+14 FOTO

Coechipierii aflați în preajmă și-au dat seama imediat că este ceva grav, arbitrul a întrerupt prompt partida și au fost chemați pe teren medicii. Au urmat minute dramatice.

Jucătorii au făcut zid în jurul victimei, iar mai târziu, la adăpostul unor prelate aduse pe teren, Vaessen a trebuit să fie resuscitat.

Scenele au amintit de stopul cardiac al danezului Christian Eriksen (31 de ani) la Euro 2020 . Acum, ca și atunci, impactul emoțional a fost atât de mare încât unii jucători nu și-au mai putut stăpâni lacrimile.

Portarul lui RKC Walwijk, Etienne Vaessen, și-a revenit

Vaessen a fost transportat la spital și, potrivit unui membru în consiliul de administrație al lui RKC Waalwijk, Frank van Mosselveld, și-a recăpătat cunoștința, este receptiv, însă nu-și poate aminti incidentul.

Partida din Eredivisie a fost abandonată la scorul 3-2 pentru oaspeți și urmează ca Federația (KNVB) să ia o decizie cu privire la reluarea din minutul 84 sau rejucarea acesteia din primul minut.

Suntem extrem de șocați de incidentul de pe teren în care a fost implicat portarul nostru Etienne Vaessen. Putem anunța că, după o examinare medicală amănunțită, acesta este conștient și a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare. Îi urăm lui Etienne multă forță și putere și sperăm să-l avem din nou alături de noi în curând.

- comunicat RKC Walwijk

Pentru Ajax e al doilea meci abandonat într-o săptămână

Pentru Ajax e al doilea meci abandonat în decurs de o săptămână, după derby-ul cu Feyenoord, oprit în minutul 55, la scorul de 0-3 (detalii AICI).

Atunci au fost de vină fanii „lăncierilor”, care au aruncat cu torțe pe gazon. Întâlnirea a fost reluată în cursul săptămânii, iar oaspeții au mai înscris o dată. Scor final: 0-4.