INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

FOTO Fault brutal în primul minut al Cupei Africii pe Națiuni! Decizia arbitrului e uluitoare

Steeve Yago (29 de ani), fundașul dreapta al celor de la Burkina Faso, a văzut cartonașul galben în secunda 40 a meciului de deschidere din Cupa Africii, împotriva Camerunului. Intrarea jucătorului de la Aris Limassol a fost însă de „roșu”.

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 ianuarie 2022 18:34 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 18:50

Steeve Yago (29 de ani), fundașul dreapta al Burkinei Faso, a văzut cartonașul galben în secunda 40 a meciului de deschidere din Cupa Africii, împotriva Camerunului. Faultul jucătorului de la Aris Limassol a fost însă de „roșu”!

Era abia startul Cupei Africii pe Națiuni, ediția 2022, când Yago l-a atacat cu talpa dreaptă la nivelul coapsei pe Collins Fai, ex-Dinamo.

Promisiunea primită de Șumudică, dacă salvează Malatyaspor de la retrogradare: „Acest lucru demonstrează cât de profundă este conexiunea noastră”
TURCIA

Steeve Yago, fault brutal în Cupa Africii pe Națiuni

Inexplicabil, „centralul” partidei, algerianul Mustapha Ghorbal, i-a acordat doar cartonașul galben lui Yago. Nici VAR-ul nu a corectat gafa lui Ghorbal, care probabil nu a dorit să rupă echilibrul partidei încă din primul minut.

A fost al doilea cel mai rapid „galben” încasat în Cupa Africii, după Andre Ayew în Ghana - Angola (24 ianuarie 2010, 31 de secunde).

Sistem de calificare la Cupa Africii pe Națiuni

• Primele două clasate din grupă și cele mai bune patru locuri 3 se califică în „optimi”;
  • După puncte, criterii de departajare: rezultate în meciuri directe, golaveraj și goluri marcate în meciuri directe, apoi golaveraj general și goluri marcate în grupă, iar la sfârșit tragere la sorți;