INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Betis a câștigat Cupa Regelui, primul trofeu după o pauză de 17 ani! Victorie la loviturile de departajare în fața Valenciei

Real Betis a câștigat Cupa Spaniei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 aprilie 2022 10:42 / Actualizat duminica, 24 aprilie 2022 11:46

Real Betis a câștigat Cupa Regelui, după 5-4 la penalty-uri în finala cu Valencia (1-1 în cele 120 de minute).

Real Betis, locul 5 în campionatul Spaniei, este câștigătoarea Cupei Regelui. Andaluzii au câștigat ultimul act al competiției la penalty-uri, 5-4, după 1-1 în cele 120 de minute de joc.

Golurile au venit în prima jumătate de oră. Borja Iglesias a deschis scorul pentru alb-verzi încă din minutul 12: centrare Hector Bellerin, reluare cu capul de la 6 metri de poartă.

Hugo Duro a restabilit egalitatea în minutul 30. Atacantul „liliecilor” a rămas singur cu Claudio Bravo, portarul lui Betis, la capătul unei faze superbe, cu o succesiune rapidă de pase. Duro nu a iertat: lob superb, 1-1.

Istvan Kovacs, delegat la Manchester City - Real Madrid!
DELEGARE

Real Betis a câștigat Cupa Spaniei, după 5-4 la penalty-uri cu Valencia

Betis putea intra în avantaj înainte de pauză, dar Sergio Canales a lovit bara stângă cu un șut din interiorul careului mare. Alb-verzii au lovit bara și în partea a doua, prin Juanmi.

Până la final, ocaziile au curs de ambele părți, dar golul decisiv nu a venit. S-a ajuns la penalty-uri, unde un singur executant dintre cei 10 a ratat. Este vorba despre Yunus Musah. Mijlocașul Valenciei, în vârstă de 19 ani, a trimis peste poartă când scorul era 3-3.

Câștigarea Cupei le asigură celor de la Real Betis prezența în ediția următoare a UEFA Europa League. Jucătorii lui Manuel Pellegrini erau oricum într-o poziție bună pentru a obține biletele europene, ocupând locul 5 în La Liga, cu 5 etape înainte de finalul sezonului.

Este primul trofeu cucerit de Real Betis după 17 de ani. Alb-verzii câștigaseră Cupa Spaniei și în 2005.

Echipele de start în Real Betis - Valencia:

Real Betis: Bravo - Bellerin, Pezzella, Bartra, A. Moreno - G. Rodriguez, W. Carvalho - Canales, Fekir, Juanmi - Iglesias
Antrenor: Manuel Pellegrini

Valencia: Mamardashvili - Diakhaby, Gabriel Paulista, Alderete - Foulquier, Guillamon, Moriba, Gaya - Soler, Duro - Guedes
Antrenor: Pepe Bordalas

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

N-a scăpat de furia fanilor nici la câștigarea titlului » Neymar, fluierat din nou de suporterii lui PSG + reacția brazilianului

Se umple de bani în Coreea de Sud, dar atacantul român recunoaște: „A fost criminal la început!”