Alte știri din fotbal
Gestul făcut de Florin Tănase fix înainte să intre pe teren în barajul Turcia - România
0
Starul lui Real Madrid ne-a dat șah-mat » Greșeli în lanț la Turcia - România
0
Marius Lăcătuș a avut doi remarcați la pauză: „Jos pălăria!”
0
Gică Craioveanu a criticat un singur „tricolor” pentru prima repriză din Turcia: „A fost depășit”
1
Știri din fotbal internațional
Naționala clasată pe locul 204 în lume a obținut prima victorie după 532 de zile!
0
Semifinalele barajului de calificare la Campionatul Mondial » Slovacia - Kosovo, meciul care ne interesează cel mai mult
0
De Bruyne, totul se decide la vară » Saudi Pro League și MLS îl curtează
0
Decizie incredibilă într-un campionat de top din Europa » Meciul de titlu a fost amânat
0
Lifestyle
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
6
La 15 ani după dezastru, face scufundări an de an ca să își găsească soția! „I-am recuperat telefonul, am văzut ultimul SMS pe care voia să-l scrie”
10
Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”
21
„Mi-am zis: «Dacă te alege un fotbalist, înseamnă că ai ceva special»” » Influencerița devoratoare de jucători: „Mi-am mărit sânii pentru el”
11
O firmă mufată politic livrează mâncarea bolnavilor din Spitalul Județean ...
Libertatea
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două ...
Adevărul
„Ioanițoaia al Turciei”, despre stilul lui Mircea Lucescu: „Am scris ceea ...
GSP SPECIAL
Dosarele X, varianta cu șină: primăria lui Robert Negoiță a trimis ...
Libertatea
O utopie. O competitie penibila, fara viitor. Practic, dpdv fotbalistic n-are nicio valoare, e un turneu amical, fara mare audienta. Doar banii se pare ca vor fi mai multi. Asta doar la inceput caci in 2-3 ani vor disparea si banii multi. Pai ce vor face echipele cand vor fi excluse din campionatele nationale? Vor juca doar cele 1o meciuri din super liga intr-un an? Stati linistiti, asemenea aberatie nu se va petrece vreodata.
Daca exista bani multi $£€ vor exista jucatori dipusi sa joace doar in super liga. Actualii jucatori din FIFA si UEFA sunt profesionisti si joaca pentru bani. Daca exista lac vor fi si broaste, daca va fi vreo constructie vor fi si locatari... cu bani multi si *** pe orisicare! Ce n-ar da Becali sau Hagi sa-si poata transfera jucatorii din pepiniere - echipelor participante in Super Liga. Ce l-a interesat pe Chivu, Stefan Radu (sau cel mai recent exemplu Tatarusanu) si pe multi altii de echipa nationala??? Viata de sportiv de performanta este atat de scurta. Important este cat poti fructifica. Si boul munceste si ara toata viata si calul de curse alearga la cateva competitii. Care este mai castigat? Pe cine ai alege sa privesti... metaloglobus, uta, fcsb, dinamo, rapid, s.a.m.d. (care "joaca antrenament") sau ECHIPE CARE INCANTA CU PRESTATIILE LOR? Ti-ai dori ca fiul tau sa urmeze cursurile la o scoala cu profesori prost instruiti si cu wc ul in curte sau la Scoala Americana/Germana/Britanica/Lauder? Sa joace pentru 5000 ron/luna ori pentru €500k pe meci? Opel cu numere de BG sau Bugatti cu numar Monegasc? As putea continua o zi intreaga cu exemple in favoarea LIGII dar va las pe dumneavoastra sa adaugati argumente pro sau contra. Tatal meu a avut norocul sa faca parte dintr-o echipa care a castigat si cupe si campionate in anii '60 si mama a castigat o medalie la J.O. de la Roma si ambii au primit strangeri de mana si felicitari... sunt convins c
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Ba au cum sa ii suspende ;) Interdictie pe viata in orice competitie organizata de FIFA/ federatii continentale/nationale. Acest lucru inseamna ca jucatorii/staff-ul celor 12-20 super "granzi" ar putea sa joace doar la acele cluburi, sa faca scheme de transfer intre acele cluburi. Adica sa te transferi si sa iti inchei cariera la acele cluburi care nu prea accepta astfel de contracte.
Cel mai nou caz de jucator care a facut asta e Budescu. Iar dupa 2 ani TAS a dat o decizie. Si vorbim de un caz in care toate echipele sunt afiliate si avem penalitati sportive. Imagineaza-ti un caz similar in care echipa la care ajunge "fugarul" NU e afiliata. Practic e ca si cum ar practica alta meserie. Toti jucatorii care semneaza un nou contract de munca isi pot pune clauze de reziliere.
Tu cred ca nu ai inteles ce am scris.
Ce-l opreste? Despagubirile pe care le cere clubul le achita echipa unde merge. De suspendat nu are cine si cum sa-l suspende pe plan sportiv daca echipa la care pleaca NU se supune FIFA/UEFA. Da, ramane procesul in civil si plata unor daune.
Corect. Iar orice alta echipa NU-L poate cumpara daca ala nu vrea sa semneze contractul.
Adica daca nu te lasa sefu' nu poti sa-ti schimbi locul de munca? *** Budescu e in puscarie ca a fugit de la arabi, nu? Si Mutu e in puscarie dupa procesul cu Chelsea? Jucatorul isi plateste clauza de reziliere si pleaca unde vrea...si nu mai semneaza clauze aberante. Sau astepti expirarea contractului si dupa 3 ani ii saluti din mers.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
RMA daca isi propune sa cumpere un fotbalist , il cumpara, cu conditia sa vrea si el sa vina la Madrid
Cred că nu procesezi tu. Daca proprietarul lui Lazio spune că fără 150 mln nu îl dă pe Immobile vreau sa vad cum Immobile pleca de la Lazio? Știi sunt acele clauze care te obligă să respecți un contract. Perfect rupe unilateral contractul sa vedem tribunalul cui va da câștig de cauză. Să vedem la ce sume vor ajunge sa plătească despăgubiri marile cluburi pentru a plăti sumele datorate de jucători pentru nerespectarea contractului de muncă. Și în plus ce te face sa crezi că toți jucătorii vor să își desfacă unilateral contractul. Pune un pic mintea la contribuție când spui ceva
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.