Alte știri din fotbal
Gigi Becali anunță schimbări majore în „primul 11” la FCSB: „Aleg forță și viteză, el nu va mai juca în viața lui acolo”
0
Gigi Becali a luat decizia după ce suporterii i-au cerut demisia lui Marius Baciu: „Eu niciodată nu transmit niciun mesaj”
0
Note GSP la CFR Cluj - FCSB 1-0 » Insolvenții premianți, aroganții repetenți
0
Florin Niță, comentariu aspru, după eșecul lui FCSB: „Experimentele se fac în cantonament”
0
Știri din fotbal internațional
Îngrijorare pentru Gavi » Hansi Flick: „Va efectua un RMN și vom vedea”
0
„Șobolan, șobolan, șobolan!” » A avut parte de cea mai ostilă primire în Premier League
0
Barcelona, manita la debutul în La Liga » Nou-veniții au impresionat
0
PSG era condusă la pauză, 0-2, la debutul în noul sezon de Ligue 1. Apoi a intrat Ferran Torres!
0
Lifestyle
Una dintre cele mai sexy cântărețe din România a făcut show, înainte de UTA - Corvinul: „Am avut emoții uriașe!”
0
„Tigroaica” Zoe a plecat în vacanță fără starul de la Mondial și a atras toate privirile: și-a etalat toate tatuajele
0
ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo
8
„Călăreața apocalipsei” » Și-a lăsat mască urmăritorii cu noile fotografii provocatoare
4
Mobilizare pe Dunăre și pe Olt pentru a salva centrala de la Cernavodă. ...
Libertatea
Scandal cu spray lacrimogen la coadă la merdenelele din Piața Amzei. Bărbat ...
Adevărul
Continuă șantierul la a doua cea mai mare Sală Polivalentă din România
GSP SPECIAL
Salariile primarilor cresc, pas cu pas, pe noua lege. Cine va ajunge la o ...
Libertatea
Pe considerent financiar/de imagine. City vinde in Asia(China, Japonia, camile). Crezi ca stiu aia cine e antrenor la Ajax sau ce jucatori mai are Ajax dupa ce A VANDUT ce avea mai bun la bogati? Ajax creste jucatori si vinde, nu cumpara. Ca sas traiasca AJX are nevoie ca Real, Barcelona, City etc sa aiba bani. Asa cum si cluburile mai mici sau est au nevoie de aia din Premier League ca sa vanda acolo pe sume imposibil de incasat in alta parte. "Omori" bogatul, mor si saracii care depind de el. Nu merge niciun pusti la fotbal ca sa joace la Clinceni pe 3000 de euro. Unii ajung acolo, dar nu ala e motivul pentru care se apuca de sport. Idem si pentru alte ramuri.
Ba da! Dar exista senzationalul. Adica primul om care a depasit suta. Si atunci mai aduci si partea de spectacol. Faci o echipa doar pentru el. Si ii faci si pe aia vedete. Alonso, Modric, Casilias, si care au mai fost. Se terminase serialul Zidane si toti asteptau un serial mai senzational. Pana la Zidane fusese Beckham, Figo sau Dintosul. Ai milioane de socios care asteapta mai mult. Ce faci? Le dai tot mai mult. Acum au aparut seicii , iar Realul nu mai poate tine pasul. Atunci sa le oferim circ. Ne facem campionatul nostru si gata. Doar noi astia cu bani.
Nu este același lucru,tu îmi dai exemple de excepții, Musak, este o excepție. Crezi ca doar el are sau a avut idei excelente? Nu pentru ca și a listat ideile la bursa, Elon Musk a devenit miliardar, acolo e vb despre management, tipul și a vândut ideile unor magnați pentru zeci și sute de mil, păstrând procente din companiile respective. Poți sa ai cele mai inovatoare idei, dacă nu ai capital, este egal cu 0.Ca sa îți dau un exemplu concret, nu știu dacă urmărești emisiunea arena leilor, ei, la o scara mult mai larga, asta a facut Elon Musk!
Oh, e clar ca se asteptau la reactiile astea... Mai mult de-atat Agnelli patronul Juventus era vicele UEFA si seful organizatiei cluburilor europene. Omul a avut acces la toate contra-masurile pregatite de UEFA, evident sunt pregatiti. Tocmai din cauza asta UEFA nu trebuie sa clipeasca, trebuie sa fie foarte dura, orice masuri sunt legale trebuie sa le ia.
Si pentru ce ar mai tine echipe de fotbal ceilalti? Sa ce? Sa joci in Liga satelor? Cum ii mai motivezi pe cei mici sa creasca jucatori daca tu nu le dai sansa sa joace intr-o competitie corecta? Nu e nici o economie de piata ce vorbesti tu, ce economie de piata e aia sa iei bani din state totalitare- gen Arabia Saudita, Emirate si Qatar, si sa-i bagi in economia reala fara numar cand altii muncesc si platesc taxe pentru ei. Vine un City care era o echipa de pluton acum 10 ani, si se p%sa pe o istorie de 70 de ani a lui Ajax. Pe ce considerent e City in Superliga si Ajax nu? Iti spun eu, pe considerentul ca eu sunt seic, conduc ca in evul mediu, si cu banii *** imi cumpar echipe de fotbal si singura strategie e sa dai cu banu pe orice jucator.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Era o informatie conform careia ,,Super Liga" ar recompensa celelalte ligi cu cate 400 de milioane de euro drept taxa de solidaritate pentru parasirea ligilor. Acum hai sa traducem: ,,Super Liga" vrea sa cumpere tacerea celorlalte echipe asa cum mafia cumpara tacerea victimelor si a autoritatilor.
Sant doua modele diferite de dezvoltare si de business. UEFA a incercat sa extinda fotbalul pe glob, cu organizarea campionatelor mondiale in Africa, Asia, promovand fotbalul in tari fara traditie , cum a fost in SUA. A mers la nivel de castig global, insa cluburile mari din Europa au simtit ca ele primesc prea putin din ciolan, si vor sa faca clubul lor VIP, exclusivist. Opinia mea e ca o sa piarda pe termen lung, pentru ca inainte fotbalul oferea macar iluzia ca o echipa mica poate sa intalneasca si sa rastoarne una mare. Acum doresc sa puna un zid care sa separe, insa nu sant convins ca multi suporteri vor imbratisa asta. Frumusetea fotbalului ca joc consta in surprizele pe care le aduce, nu in a realiza ca totul eate o afacere in care putini oameni storc bani imensi din emotiile unor suporteri. Iar un plan ca asta nu s-a facut peste noapte... a fost aranjat cu grija de mult timp, chiar dinainte de covid. Noica parca spunea odata: " capitalismul este societatea care da iluzia fiecarui om ca poate sa devina bogat. Comunismul este societatea care elimina o asemenea iluzie." La o scara mult mai mica, multi au renuntat sa mai sustina FCSB cand au realizat ca este o simpla afacere de familie, jucaria unui om caruia nu ii pasa decat de bani si de mandria lui. Aici va fi la fel. Acestor cluburi nu le pasa de fotbal, ci doar de bani... Insa nici UEFA, cu modelul ei diferit de business, nu e mai breaza.
Mama, cati ignoranti avem in tara asta... Cum sa spui ca e drept ce fac *** astia cu Superliga? Pai ei si-au construit valoarea singuri pana acum, au jucat intre ele singure? E frumos asa, maine poimaine ne trezim ca bogatii vor sa-si faca o tara a lor si sa nu mai plateasca impozite. Ne trezim ca 10-15 politicieni din vest vor sa faca Supereuropa cu statele cele mai dezvoltate si ce sa vezi, destramam UE-ul ca nu mai e bun. Astia care le dati dreptate, treziti-va! Sa-si faca Superliga lor, dar la revedere campionate nationale si jucatori crescuti de alte echipe. Ei vor sa ramana cu banii si sa puna gardul sa n-ai acces in comunitatea lor selecta , dar ei sa aiba acces in-afara cand au nevoie de cate ceva. Bine le face UEFA, sa puna gardul si sa ramana inchisi in Superliga lor gramada peste bani fara acces deloc la celelalte echipe. Ok, Uefa e corupta, reformeaz-o, dar asta e distrugerea fotbalului.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Sa extrapolam totul,cu ghilimele de rigoare, la Romanica. Daca fcsb,cfr,craiova,dinamo,petrolul,rapid,uta fac o competitie a lor fara regula u19 si fara arbitri federatiei credeti ca televiziunile se vor inghesui sa transmita meciuri gen clinceni vs voluntari cu rating 0? Pai daca cele 12 nu mai joaca in CL care vor fi premiile pt castigarea competitiei?Ce interes va mai avea Bayern sau PSG sa castige liga daca vor primi doar 20 mil premiu?
Cum sa nu ofere nimic societatii, fotbalul? In primul rand sansa celui mai sarac om de pe pamant sa ajunga un om bogat, sanatate, bucurii milioanelor de suporteri, locuri de munca si pentru anumite state, o gramada de bani la buget din taxe si impozite. Ceea ce doresti tu, are mostre de comunism. Sa plafonezi o anumita industrie pentru a manca celalalt care nu produce/obtine la fel de mult. Daca eu pot face maine o adevarata industrie de entertainment din culesul de capsuni, de ce sa fiu plafonat? Este piata libera, asta este democratia. Respect legile? Respect constitutia? Este ca si cum te-ai lua de pictori ca stau 6 ore sa picteze un tablou si primesc milioane de euro pe cand un medic din SUA incaseaza 200000 pe an din care trebuie sa plateasca taxe. Sunt sute de milioane de fotbalisti, nu astia din top. Fara banii astia, fii sigur ca nu atata lumea s-ar indrepta spre fotbal. Cum si in IT sunt salarii de 1000 de euro pentru cei care subt mediocri, insa zeci de mii de euro pentru cei care sunt foarte buni, iar miliarde pentru inovatori.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.