INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UCRAINA

Fotbal în timpul războiului » Record all-time: cât a putut să dureze un meci din prima ligă a Ucrainei: raidurile aeriene au provocat HAOS

Partida de luni dintre Dnipro-1 și FC Oleksandriya s-a încheiat după patru ore și 36 de minute / Sursă foto: Facebook@ СК Дніпро-1 / SC Dnipro-1 +5   FOTO

Articol de - Publicat marti, 07 noiembrie 2023 18:21 / Actualizat marti, 07 noiembrie 2023 19:27

Războiul declanșat de Rusia în Ucraina a provocat o nouă situație neobișnuită în campionatul intern. Partida de luni dintre Dnipro-1 și FC Oleksandriya s-a încheiat după patru ore și 36 de minute, din cauza mai multor întreruperi provocate de avertismentele de raid aerian.

Nu degeaba Mircea Lucescu a motivat plecarea sa de la Dinamo Kiev și pe fondul stresului acumulat din cauza războiului.

Partidele din prima ligă, în special cele disputate în orașe apropiate de principalele zone de conflict, rămân o „loterie”. Iar scenele derulate la partida Dnipro-1 - FC Oleksandriya, încheiată 1-0, sunt elocvente.

Jurnaliștii de la BBC scriu că partida a durat, în total, 4 ore și 36 de minute, și că e cel mai lung meci disputat all-time în campionatul Ucrainei. Duelul a început cu 15 minute de întârziere, iar mai apoi a fost întrerupt în mai multe rânduri din cauza sirenelor de raid aerian.

De fiecare dată, fotbaliștii au fost nevoiți să se adăpostească în buncărele arenei din Dnipropetrovsk.

Un nou record pentru campionatul din Ucraina

Dnipro a marcat unicul gol al meciului în minutul 34. La începutul reprizei secunde, jucătorii au fost pentru prima oară nevoiți să iasă de pe gazon.

La reluare, cei de la Oleksandriya au marcat, însă decizia a fost anulată după intervenția VAR-ului. Verificarea golului a durat o oră, fiindcă, între timp, cele două echipe au coborât iar la vestiar.

Cu un minut înainte de final, meciul a fost întrerupt din nou timp de un ceas.

Meciul a durat patru ore şi 36 de minute, un nou record

Precedentul cel mai lung meci a fost cel din sezonul trecut dintre FC Rukh şi FC Metalist, care a durat patru ore şi 27 de minute. Motivul a fost acelaşi - o sirenă de raid aerian", se arată într-un comunicat al Ligii Profesioniste din Ucraina, citat de OrangeSport

FOTO. Cum arată din satelit stadionul din Chernihiv, bombardat de proiectilele rusești

+1 FOTO

VIDEO Augustin Chiriță, dezvăluiri despre fotbalul din Ucraina: „Veneau geamantane cu bani de la Dinamo Kiev și Șahtior”

Wayne Rooney face o mărturisire șocantă: „Beam până când leșinam"

Hackerii Hamas au spart site-urile oficiale a 3 cluburi israeliene. Ce mesaj au afișat pe pagina online de start a echipei lui Sefer