INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

FOTO şi VIDEO Meciul Fortuna-Hertha întrerupt de două ori din cauza incidentelor. Gazdele au promovat în Bundesliga

Imagine sugestivă a incidentelor de la Dusseldorf (foto: Reuters) +12   FOTO
Imagine sugestivă a incidentelor de la Dusseldorf (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 mai 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 16 mai 2012 10:53

La exact o săptămînă de la incidentele care au dus la oprirea derbyului clujean dintre Universitatea şi CFR, în Germania a avut loc un eveniment de acelaşi gen. S-a întîmplat la partida dintre Fortuna Dussleforf şi Hertha Berlin, baraj pentru un loc în Bundesliga.

Primele probleme au apărut după ce gazdele au marcat golul de 2-1 (59). În acel moment, suporterii au început să arunce pe teren cu fumigene şi petarde, iar fumul a devenit atît de dens încît ”centralul” Wolfgang Stark a trebuit să întrerupă jocul.

Vezi sus mai multe imagini cu incidentele de la Dusseldorf.

Lucrurile au revenit la normal după 3-4 minute. Spre sfîrşit însă, alte necazuri. Cu trei minute înainte de final, imediat ce se făcuse 2-2, a urmat o nouă serie de petarde. În plus, fanii au pătruns pe gazon. În faţa invaziei, jucătorii s-au speriat şi s-au refugiat la vestiare. Haosul se instalase, meciul s-a oprit iar.

Dar nu definitiv, ca la Cluj. Forţele de ordine au intervenit şi au calmat situaţia. Asiguraţi că nu pot păţi nimic, fotbaliştii (cei ai Herthei s-au lăsat mai mult aşteptaţi) şi arbitrii au ieşit de la vestiare după circa 20 de minute de incertitudine şi au terminat partida. Scorul a rămas 2-2. Învingătoare în tur cu 2-1, Fortuna a promovat în elită după o pauză de 15 ani.