INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LOS ANGELES

VIDEO Gareth Bale, reacție după primul gol în MLS: „A fost exact tranziția la care mă așteptam”

Gareth Bale, Foto: Instagram

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iulie 2022 16:30 / Actualizat duminica, 24 iulie 2022 16:40

Los Angeles s-a impus în meciul cu Sporting Kansas City, scor 2-0, în etapa #21 a Conferinței de Vest, la capătul unei partide în care Gareth Bale (33 de ani) a înscris primul său gol în MLS după transferul de la Real Madrid.

Galezul a întrat în repriza secundă și a reușit să închidă tabela în minutul 83 în urma unui contraatac, după o combinație în viteză cu Arango și un șut plasat, la colțul scurt.

Dan Petrescu, învins pe canicula de la Craiova  » FCU, victorie categorică în fața campioanei
FCU CRAIOVA - CFR CLUJ 3-1
Dan Petrescu, învins pe canicula de la Craiova » FCU, victorie categorică în fața campioanei

Gareth Bale: „Este frumos să intri de pe bancă și să înscrii primul gol”

La finalul meciului, Gareth Bale s-a declarat extrem de încântat de reușită și de victoria obținută.

„În primul rând, cred că cel mai important lucru este că am câștigat meciul. Este frumos să intri de pe bancă, să înscrii primul gol și să ajuți echipa să obțină cele trei puncte. Este important că am reușit să ne desprindem și închidem partida.

A fost exact tranziția la care mă așteptam. Îmi recapăt forma fizică destul de repede, iar clubul face o treabă extraordinară, mă ajută mult să progresez și nu mă grăbește”, a declarat Gareth Bale după meci.

După 21 de etape, Los Angeles este lider în Conferința de Vest, cu 45 de puncte, patru mai multe decât următoarea clasată, Austin FC.

Încep să mă simt din ce în ce mai bine pe măsură ce antrenamentele trec și mă bucur că am contribuit în această seară la obținerea victoriei.