INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII CM 2022

FOTO Spania evită o nouă rușine în preliminarii » Golul marcat în prelungiri a decis totul

Spania a evitat o nouă rușine în preliminariile Campionatului Mondial, câștigând în prelungiri meciul cu Georgia, scor 2-1. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 martie 2021 20:52 / Actualizat duminica, 28 martie 2021 21:14

„Furia Roja” trece printr-o reconstrucție brutală. Fără Sergio Ramos, De Gea sau Koke în primul „11” - toți rezerve neutilizate -, ci cu Pedri, Porro sau Bryan Gil folosiți din primul minut, naționala lui Enrique s-a chinuit copios la Tbilisi.

Georgia - Spania 1-2. Victorie obținută în prelungiri de iberici

• min. 44: Kvaratskhelia a deschis scorul profitând de o gaură imensă în flancul drept al defensivei spaniole. Nepermis de liber, fotbalistul lui Rubin Kazan l-a executat de la 14 metri, ușor lateral, pe Simon: șut în diagonală, la firul ierbii.
  • min. 56: Ferran Torres a sunat trezirea cu al 5-lea gol reușit pentru prima reprezentativă în 9 apariții.
  • min: 90+2: Victoria campioanei mondiale din 2010 a fost consemnată de-abia în prelungiri. Trasorul lui Dani Olmo de la 20 de metri s-a dovedit a fi prea puternic pentru portarul Loria.
+3 FOTO

Spania, care a remizat surprinzător în prima rundă cu Grecia, 1-1, ocupă provizoriu primul loc în grupa B, întrucât poate fi depășită azi, dacă Suedia își respectă statutul de favorită și învinge în deplasarea din Kosovo.