INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER MIAMI

Inter Miami, eliminată din Liga Campionilor CONCACAF » Lionel Messi a dat pasa decisivă la golul de onoare al echipei lui David Beckham

Echipa de start a lui Inter Miami cu Monterrey / Foto: Inter Miami (Facebook)

Articol de - Publicat joi, 11 aprilie 2024 13:03 / Actualizat joi, 11 aprilie 2024 13:07

Monterrey - Inter Miami, returul din sferturile Ligii Campionilor CONCACAF, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-1. Astfel, Lionel Messi (36 de ani) & co. au fost eliminați, după ce au suferit un eșec și în tur, cu 2-1, la care starul argentinian a absentat din cauza unei accidentări.

Învinsă cu 2-1 la Fort Lauderdale (Florida) în prima manşă, Inter Miami trebuia să întoarcă rezultatul pentru a trece de CF Monterrey şi a ajunge în semifinalele Ligii Campionilor CONCACAF (America de Nord, Centrală şi Caraibe).

Dincolo de Premier League, e COLAPSUL » Datorii imense în Anglia, desființări și o mare întrebare: cât mai rezistă modelul?!
ANGLIA

Lionel Messi și Inter Miami, out din Liga Campionilor din America de Nord

Absent din prima manşă, Lionel Messi a fost de această dată titular, alături de prietenul şi fostul său coechipier de la Barcelona, Luis Suarez.

Totuşi, cele două vedete ale clubului din Miami și legende al Barcelonei nu au reuşit să împiedice eliminarea echipei lor, care a fost învinsă cu 3-1 la Monterrey.

Echipa mexicană a preluat conducerea în minutul 31, graţie unui gol marcat de Brandon Vazquez. German Berterame (2-0, în minutul 58) şi Jesus Gallardo (3-0, în minutul 64) au majorat scorul, înainte ca Diego Gomez (3-1, în minutul 85) să marcheze golul de onoare pentru Inter Miami din pasa decisivă livrată de Lionel Messi.

Pe lângă Lionel Messi și Luis Suarez, au mai evoluat pentru Inter Miami dintre legendele Barcelonei și mijlocașul defensiv Sergio Busquets, și fundașul stânga Jordi Alba. Apărătorul lateral a fost eliminat în minutul 78, când a văzut al doilea cartonaș galben, după ce fusese avertizat pentru prima oară cu 3 minute înainte.

Lionel Messi şi coechipierii săi au fost eliminaţi din competiţie în sferturile de finală. Monterrey va înfrunta în semifinale pe Columbus Crew. Partidele tur și retur sunt programate pe 23 şi 30 aprilie, informează News.ro.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO Edgar Ie povestește cum a fost să se antreneze cot la cot cu Messi, Suarez și Neymar la Barcelona: „Sunt recunoscător că am avut această șansă”

A intrat în direct și a făcut iureș: „L-aș fi dat afară demult! Cel mai slab din ultimii 10 ani”
CSU CRAIOVA
Mihai Rotaru a cedat în direct: „Universitatea Craiova este foarte nervoasă, nu poți să-ți bați joc!”
Universitatea Craiova

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”