INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

FOTO Inter - Cremonese 3-1 » Ionuț Radu, doborât de foștii colegi » Inter a făcut spectacol cu Cremonese

Ionuț Radu // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 30 august 2022 23:33 / Actualizat miercuri, 31 august 2022 00:05

Cu Ionuț Radu (25 de ani) titular, Cremonese a pierdut pe terenul lui Inter, 1-3, în etapa 4 a campionatului italian. Portarul român a avut o prestație bună, cu 3 intervenții excelente.

Rezultatele și programul etapei 4 din Serie A

Doar 12 minute a rezistat a rezistat Cremonese. Dzeko a șutat de la marginea careului, Ionuț Radu a respins bine, în lateral, dar Correa a fost mai rapid ca fundașii adverși și a deschis scorul cu un șut din 3 metri, în poarta goală.

Scorul la pauză a fost 2-0, după ce Barella a prins un șut perfect, din voleu, de la 14 metri, la care Radu nu a avut ce face.

Ionuț Radu, intervenții spectaculoase în Inter - Cremonese

+13 FOTO

În repriza a doua, Ionuț Radu, împrumutat de la Inter, a avut 3 parade foarte bune.

În minutul 68, românul a reținut un șut puternic al lui Brozovic, de la marginea careului, iar în minutul 72 l-a blocat excelent pe Dzeko, care a șutat din 3 metri. La faza imediat următoare, Radu a respins excelent șutul lui Dumfries.

Portarul nu a mai avut ce face în minutul 76, când Lautaro Martinez a marcat cu o execuție la colțul lung, de la marginea careului.  Cremonese a marcat golul de onoare în minutul 90, prin Okereke.

Celălalt român de la Cremonese, Vlad Chiricheș, a fost rezervă, iar presa din Italia a scris că are probleme medicale.

După 4 etape, Inter e pe 2, cu 9 puncte, cu unul mai puțin decât AS Roma. Cremonese este pe 19, cu niciun punct și un golaveraj 4-9.

FINAL » Inter - Cremonese 3-1

• Au marcat: Correa 12, Barella 38, Lautaro Martinez 76 / Okereke 90
  • Ionuț Radu a fost integralist în toate meciurile lui Cremonese de campionat din acest sezon: 2-3 cu Fiorentina, 0-1 cu AS Roma, 1-2 cu Torino, 1-3 cu Inter.

Echipele de start la Inter - Cremonese:

Inter (3-4-3): Handanovic - Skriniar, De Vrij, Dimarco - Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Darmian - Dzeko, Correa
Rezerve: Cordaz, Onana - Agoume, Asllani, Bastoni, Bellanova, Fontanarosa, Gagliardini, Gosens, Martinez, Mkhitaryan, Salcedo, Zanotti, D'Ambrosio
Antrenor: Simone Inzaghi

Cremonese (3-4-1-2): Radu - Aiwu, Bianchetti, Lochoshvili - Ghiglione, Pickel, Escalante, Quagliata - Ascacibar - Okereke, Dessers
Rezerve: Sarr, Saro - Afena-Gyan, Baez, Buonaiuto, Castagnetti, Chiricheș, Ciofani, Di Carmine, Milanese, Sernicola, Tsadjout, Valeri, Vasquez, Zanimacchia
Antrenor: Massimiliano Alvini