INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Furia Roja se răzbună pe San Siro » Spania e în finala Nations League! Italia, prima înfrângere după 37 de meciuri

Italia - Spania » Prima semifinală din Nations League, LIVE pe GSP.ro +18   FOTO
Italia - Spania » Prima semifinală din Nations League, LIVE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 octombrie 2021 23:45 / Actualizat miercuri, 06 octombrie 2021 23:53

Spania a învins campioana europeană Italia, scor 2-1, și s-a calificat în finala Ligii Națiunilor.

• A doua semifinală se joacă joi, de la ora 21:45, între Belgia și Franța
  • Finala e programată duminică, de la aceeași oră
  • Cele 4 semifinaliste se bat pentru trofeul Nations League și pentru un pot de 6 milioane de euro.

Spania este prima finalistă din Liga Națiunilor și poate păstra trofeul în Peninsula Iberică. Portugalia lui Cristiano Ronaldo este campioana en-titre, câștigătoare a ediției inaugurale.

Spania trece de Italia și se califică în finala Ligii Națiunilor

„Furia Roja” a reușit să răzbune eliminarea din semifinalele Euro 2020, la exact 3 luni distanță. Luis Enrique a început partida fără vreun vârf autentic, dar cu trei oameni rapizi în ofensivă, Sarabia, Oyarzabal și Ferran Torres.

Ultimii doi s-au sincronizat perfect la reușita de 1-0, în minutul 17. Centrare ideală, cu mult efect, prin spatele fundașilor italieni, și execuție improvizată a lui Torres, lângă bară.

+14 FOTO

Spania nu s-a abătut nicio clipă de la jocul clasic de posesie, chiar dacă lângă Busquets era un puști de doar 17 ani, Gavi.

Bernardeschi și Insigne au irosit șansele egalării la acțiuni succesive, în minutul 35, apoi echilibrul s-a rupt definitiv. Bonucci a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben, iar Oyarzabal l-a găsit din nou pe Torres pentru 2-0, la ultima acțiune a reprizei.

37 de meciuri consecutivefără înfrângere avea Squadra Azzurra înaintea disputei cu Spania

Repriza secundă a fost un chin pentru fanii de pe Giuseppe Meazza. Elevii lui Mancini au alergat în zadar după minge. Spania a dat drumul unei moriști nesfârșite de pase și a conservat avantajul, până în minutul 83.

Spania, prima finalistă din Liga Națiunilor

Chiellini a respins cu capul o centrare a oaspeților, Pino a simțit răsuflarea lui Chiesa și a pasat greșit în spate. Extrema lui Juventus a sprintat pe lângă toți adversarii și ajuns la marginea careului de 6 metri, de unde a trimis către Pellegrini. Colegul de la AS Roma fusese singurul care a ținut pasul.

Asta a fost însă tot. Spania a revenit la jocul de pase și a închis finalul de meci. Se pregătește pentru finala de duminică. Speră la primul trofeu după titlul european din 2012. Mancini are o lună de pauză, până la meciurile decisive cu Elveția și Irlanda de Nord, din preliminariile Mondialului.

Italia - Spania 1-2

• Au marcat: Pellegrini 83 / F. Torres 17, 45+2

Italia - Spania » Echipe de start

Italia: Dunnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Bastoni, Emerson - Barella, Jorginho, Verratti - Chiesa, Bernardeschi, Insigne
Rezerve: Meret, Sirigu - Acerbi, Berardi, Calabria, Chiellini, Dimarco, Cristante, Kean, Locatelli, Pellegrini, Raspadori
Selecționer: Roberto Mancini

Spania: U. Simon - Azpilicueta, Laporte, Torres, M. Alonso - Koke, Busquets, Gavi - Sarabia, F. Torres, Oyarzabal
Rezerve: De Gea, R. Sanchez - Fornals, Garcia, Gil, I. Martinez, Merino, Pino, Porro, Reguilon, S. Roberto, Rodri
Selecționer: Luis Enrique

Italia și Spania, antrenamente oficiale înainte de clinciul din Liga Națiunilor

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Emoționant! Frații care au crescut fără tată sunt împreună la naționala Franței: „Mama plângea când a aflat”

Scandal diplomatic după meciul dintre Sparta Praga și Rangers: „Copiii cehi sunt fructe putrede”

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”