INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

JUVENTUS - AS ROMA 3-1 // „Bătrâna Doamnă” s-a calificat în semifinale, după o primă repriză fabuloasă

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 ianuarie 2020 20:45

Juventus a învins-o pe AS Roma, scor 3-1, în sferturile Cupei Italiei, iar echipa antrenată de Maurizio Sarri s-a calificat în semifinale.

Programul + rezultatele sferturilor de finală din Cupa Italiei

• Juventus va juca în semifinale cu învingătoarea dintre AC Milan și Torino, meci care se va juca pe 28 ianuarie

Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru Juventus cu un șut în cros, din marginea careului de 16 metri, la care Pau Lopez, portarul oaspeților, nu a avut nicio reacție.

Bentancur a majorat diferența în favoarea campioanei Italiei, în minutul 38, după o execuție norocoasă. Prima repriză de coșmar pentru romani s-a încheiat chiar în minutul 45+2, când Bonucci a punctat pentru 3-0.

Roma a redus din diferență în actul secund, când mingea șutată violent de către Under l-a lovit în spate pe Buffon și a intrat în cele din urmă în plasă.

FINAL » Juventus - AS Roma 3-1

• Au marcat: Cristiano Ronaldo 26', Bentancur 38', Bonucci 45+2' / Buffon aut. 50'

Live + Statistici

echipele de start

Juventus: Buffon - Danilo, Bonucci, Rugani, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Rabiot - D. Costa, Higuain, Ronaldo
Rezerve: Bernardeschi, Can, Cuadrado, De Ligt, Dybala, Pinsoglio, Pjaca, Ramsey, Szczesny
Antrenor: Maurizio Sarri

AS Roma: Pau Lopez - Florenzi, Mancini, Smalling, Kolarov - Diawara, Cristante, Cengiz - Pellegrini, Kluivert, Kalinic
Rezerve: Cardinali, Cetin, Fazio, Fuzato, Galeazzi, Jesus, Peres, Santon, Spinazzola, Veretout
Antrenor: Paulo Fonseca

Stadion: „Allianz” (Torino)
Arbitru: Gianluca Rocchi

vezi și:

Costel Pantilimon pleacă și de la Nottingham, și din Anglia! Unde va ajunge românul

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!