INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Juventus a cucerit Cupa Italiei! Victorie în finala cu Atalanta

Juventus a câștigat Cupa Italiei // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Juventus a câștigat Cupa Italiei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 20 mai 2021 08:18 / Actualizat joi, 20 mai 2021 08:39

Juventus a câștigat Cupa Italiei, după 2-1 în finala cu Atalanta.

Pe „Mapei Stadium” din Reggio Emilia, Atalanta și Juventus s-au luptat cu trofeul pe masă. Iar bianconerii au cucerit trofeul, pentru a 14-a oară în istoria clubului.

Juventus a câștigat Cupa Italiei

Dejan Kulusevski a deschis scorul pentru „Bătrâna Doamnă” în minutul 31, după ce Atalanta ratase două șanse bune de gol, prin Duvan Zapata și Remo Freuler. Suedezul a înscris cu o execuție superbă, la colțul lung, cu mult efect.

Ruslan Malinovsky a restabilit egalitatea doar 10 minute mai târziu, cu un șut de la 15 metri de poartă, la care Buffon nu a putut interveni.

Scorul final a fost stabilit de Federico Chiesa în minutul 73, din pasa lui Kulusevski, autorul primei reușite a lui Juve. Chiesa a finalizat de la aproximativ 7 metri de poartă. Până la gol, Juventus ratase trei ocazii bune, prin McKennie, Kulusevski și Chiesa.

La final, Gianluigi Buffon, care și-a anunțat plecarea de la Juventus la finalul sezonului, a fost ridicat pe brațe de colegi.

+5 FOTO

Situație delicată pentru Juventus în Serie A

Juventus și-a trecut astfel în palmares a 14-a Cupă a Italiei, dar continuă să tremure pentru locul de Liga Campionilor. În Serie A, cu o etapă înainte de final, Juve este pe 5, loc care duce în Europa League!