INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Continuă problemele pentru Juventus: Dybala refuză prelungirea contractului

Articol de GSP - Publicat joi, 13 ianuarie 2022 22:28 / Actualizat joi, 13 ianuarie 2022 22:35

Juventus este pe cale să-l piardă gratis pe Paulo Dybala (28 de ani) la finalul acestui sezon. Mijlocașul argentinian, aflat în ultimele șase luni de contract, ar fi refuzat oferta bianconerilor de prelungire a contractului și este hotărât să părăsească gruparea piemonteză.

Cele două părți au ajuns inițial la un acord pentru prelungirea contractului, în baza unei măriri de salariu, de la 7.3 la 10 milioane de euro pe an, propusă mijlocașului argentinian.

Bonucci a sărit la bătaie, la finalul Supercupei: „Cum să sărbătorești golul în fața mea? Te ucid!” » Imaginile șocante care nu s-au văzut la TV
Inter - Juventus 2-1

Conform cotidianului Marca, Juventus ar fi modificat însă oferta de prelungire a contractului, spre nemulțumirea lui Dybala. Bianconerii au venit cu o nouă ofertă, inferioară din punct de vedere financiar, iar jucătorul a refuzat vehement. Nervos, jucătorul ar fi întrerupt complet negocierile pentru prelungirea contractului.

55de milioane de euro este cota de piață a lui Dybala, conform transfermarkt

Sezon sub așteptări pentru Juventus

Juventus traversează un nou sezon sub așteptări, după ce în stagiunea precedentă a reușit in-extremis să se claseze pe locul 4, ultimul care duce în grupele Champions League. Gruparea torineză ocupă locul 5 în Serie A, la 11 puncte de liderul Inter.

În plus, bianconerii au suferit o înfrângere dramatică Supercupa Italiei. Paulo Dybala a intrat pe teren în minutul 74 al partidei în care Inter s-a impus la limită, scor 2-1, cu un gol decisiv marcat în minutul 120+1 de Alexis Sánchez.

Deși a obținut o victorie de senzație în ultima etapă de campionat, scor 4-3 pe Olimpico, în fața celor de la AS Roma, Juventus a pierdut un om de bază în confruntarea cu echipa lui Jose Mourinho. Federico Chiesa (24 de ani) a suferit o entorsă la genunchiul stâng, cu ruptura ligamentului încrucișat anterior și va rata restul sezonului.

Articol de Damian Neamțu

Inter, victorie dramatică în Supercupa Italiei » Alexis Sanchez a decis partida la ultima fază a reprizelor de prelungire
Supercupa Italiei
Allegri e supărat, după înfrângerea în fața lui Inter din Supercupa Italiei: „Uneori, parcă diavolul a inventat fotbalul”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”