INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Ronald Koeman, ca Johan Cruyff la Barcelona! Asemănare incredibilă între mandatele celor doi

Ronald Koeman, alături de Johan Cruyff în 2006
(foto: Guliver/Getty Images)
Ronald Koeman, alături de Johan Cruyff în 2006 (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat duminica, 28 februarie 2021 13:03 / Actualizat joi, 15 iulie 2021 12:50

Ronald Koeman are o linie de clasament aproape identică, după primele 25 de meciuri la Barça, cu a legendarului antrenor olandez Johan Cruyff.

Barcelona s-a revanșat față de Sevilla, pentru eșecul suferit în turul semifinalei Cupei, pe același stadion. A fost tot 2-0, catalanii păstrând speranțe în lupta la titlu cu Atletico și Real Madrid.

A fost și al 16-lea succes al lui Ronald Koeman în primele sale 25 de jocuri pe banca tehnică blaugrana. Tot atâtea câte obținea la debut un alt olandez, în sezonul 1973-1974: regretatul uriaș Johan Cruyff!

Koeman și Cruyff la Barcelona: un punct și un gol

Incredibil, linia de clasament a celor doi în campionatul Spaniei e aproape identică.

• Cruyff a avut 16 succese, 54 de puncte, 54 de goluri marcate și 20 primite (golaveraj +34)
  • Koeman are 16 succese, 53 de puncte, 55 de goluri înscrise și 22 încasate (golaveraj +33)

Sevilla, victima lui Messi

Din nou, Messi și-a lovit ținta preferată. Leo a reușit sâmbătă pasa decisivă pentru Dembélé și a închis apoi tabela. Căpitanul catalanilor are 38 de goluri și 17 assisturi în 42 de dueluri cu Sevilla. În medie, argentinianul influențează un gol al Barçei la 66 de minute cu echipa andaluză. Messi e Pichichi în acest campionat, cu 19 goluri.

Miercuri vine returul din Cupa Regelui, pe Camp Nou.

556 de minute fără gol primite seria portarului Bono în LaLiga, începută pe 19 ianuarie și ruptă de Ousmane Dembélé

Cristiano Ronaldo, taxat de un fost mare fotbalist: „Transferul lui la Juventus, un eșec!” + „Nu se potrivește cu Pirlo”

VIDEO » Voleu cu călcâiul! Ai mai văzut un astfel de gol? Reușită senzațională în Anglia!

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”