INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG

Atenție, Barcelona! Kylian Mbappe, SHOW la PSG într-un meci cu 8 goluri + două borne impresionante

Kylian Mbappe, foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 18 martie 2024 11:15 / Actualizat luni, 18 martie 2024 11:36

Kylian Mbappe (25 de ani) a fost MVP-ul partidei câștigate de PSG pe terenul lui Montpellier, scor 6-2, în etapa #26 din Ligue 1. Starul francez a înscris un hat-trick și a bifat două borne impresionante.

Mbappe este într-o formă de zile mari, iar acest lucru nu poate decât să o îngrijoreze pe Barcelona, adversara campioanei Franței din sferturile UEFA Champions League. Kylian a ajuns la 250 de goluri pentru parizieni, chiar în meciul cu numărul 200 pe care l-a jucat în Ligue 1.

Gigi Becali anunță o schimbare importantă la FCSB: „Vine peste două săptămâni și veți vedea voi!”
FCSB - Sepsi 2-1

Kylian Mbappe, hat-trick de senzație pentru PSG

Vitinha (24 de ani) a deschis scorul pentru PSG în minutul 14, din pasa lui Mbappe, iar starul francez a dublat avantajul echipei sale 8 minute mai târziu.

Deși părea că meciul se îndrepta către o victorie lejeră pentru parizieni, Montpellier s-a trezit și a redus din diferență în minutul 30, prin Arnaud Nordin (25 de ani). Locul 14 din Franța a egalat surprinzător chiar înainte de pauză, după o lovitură de la 11 metri transformată de Teji Savanier (32 de ani).

A ieșit la rampă același Mbappe, care a înscris golul de 3-2 după o execuție superbă, un șut în forță de la marginea careului. Montpellier a acuzat șocul primii golului și a mai încasat unul trei minute mai târziu. Lee Kang-In a făcut 4-2, iar PSG putea răsufla ușurată.

Kylian Mbappe a făcut hat-trickul în minutul 63, după un șut din interiorul careului. Vitinha i-a întors favorul de la primul gol și i-a oferit o pasă genială lui Kylian. Nuno Mendes (21 de ani) a stabilit scorul final, 6-2 pentru PSG, în minutul 89.

38 de goluri în 37 de meciuria marcat Mbappe pentru PSG de la începutul sezonului, în toate competițiile.

Mbappe, care va pleca la vară de la PSG, este în mare formă cu trei săptămâni înainte de turul cu Barcelona, din sferturile UEFA Champions League. Duelul va avea loc pe 10 aprilie, la Paris. Returul, 6 zile mai târziu, în Spania.

În urma acestui rezultat, parizienii sunt și mai aproape de al 12-lea titlu de campioană. Trupa lui Luis Enrique este lider, cu 59 de puncte după 26 de etape. Brest, ocupanta locului 2, este la 12 distanță.

Pentru PSG urmează derby-ul din deplasare cu Marseiile, în Ligue 1, după pauza cauzată de meciurile echipelor naționale.

Momente dramatice în Estudiantes - Boca Juniors » Meciul a fost întrerupt când Javier Altamirano s-a prăbușit pe gazon