INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

VIDEO Kylian Mbappe, irezistibil în Cupa Franței! Borna excepțională atinsă la PSG

Kylian Mbappe are 150 de goluri pentru PSG // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat marti, 04 ianuarie 2022 09:05 / Actualizat marti, 04 ianuarie 2022 09:25

PSG s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Franței după 4-0 în „16-imi” cu Vannes, echipă din National 2, al 4-lea eșalon al fotbalului din Hexagon. Kylian Mbappe (23 de ani), care a intrat în ultimele 6 luni de contract cu PSG, a reușit un hat-trick.

Cu vedetele Donnarumma, Verratti și Mbappe pe teren tot meciul, PSG a avut o misiune facilă împotriva micuței Vannes, echipă al cărei întreg lot valorează doar 600.000 euro!

Până la pauză, unicul gol a fost înscris de Presnel Kimpembe. În minutul 28, stoperul francez a înscris cu capul, la capătul unui corner executat de Nuno Mendes. A doua parte a adus un recital marca Kylian Mbappe.

De azi pot semna cu orice club » Primul „11” al fotbaliștilor care au intrat în ultimele 6 luni de contract
MERCATO

Kylian Mbappe, 150 de goluri pentru PSG!

Mbappe, care a jucat pe postul de atacant central, a înscris în minutele 59, 71 și 76, de fiecare dată cu piciorul drept, de bază.

Prima dată a lovit decisiv de la marginea careului, după ce a rămas singur cu portarul advers, apoi cu un alt șut din afara suprafeței de pedeapsă, iar în cele din urmă cu o execuție facilă, din fața porții goale, fiind servit ideal de Eric Dina.

A fost pentru prima dată când Mbappe înscrie de două ori din afara careului în același meci!

Cu golurile înscrise aseară, Mbappe a ajuns la un total de 150 de reușite în tricoul lui PSG, în doar 196 de meciuri! Pe deasupra, el are și 76 de pase decisive.

Mbappe este al treilea cel mai bun marcator din istoria clubului, după Edinson Cavani (200 de goluri) și Zlatan Ibrahimovic (156). Până în vară, când se preconizează că va părăsi PSG pentru a merge la Real Madrid, pare cert că-l va depăși pe Ibrahimovic!