INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO - AS ROMA

FOTO Lazio a sărbătorit în stil mare victoria cu AS Roma: Ștefan Radu, în centrul euforiei

Lazio a învins-o pe AS Roma, scor 1-0, în primul episod al „Derby della Capitale” din anul 2023. +14   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 19 martie 2023 22:04 / Actualizat duminica, 19 martie 2023 22:05

Derby-ul dintre Lazio și Roma are o miză în plus în actualul sezon, în bătălia pentru top 4 din Serie A. Încrâncenarea s-a simțit din primele secvențe și atins apogeul în minutul 32, când Roger Ibanez a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Lazio, victorie în derby-ul cu Roma

Trupa lui Sarri a profitat și a marcat în minutul 65, prin Zaccagni. A fost suficient pentru obținerea celor trei puncte și pentru a căpăta un avans de 4 lungimi în cursa pentru calificarea în Liga Campionilor.

Prelungirile partidei au mai adus un moment tensionat, un conflict soldat cu câte o eliminare din fiecare tabăra, Marusic de la gazde și Cristante de la oaspeți.

+10 FOTO

A urmat o petrecere pe cinste pe Olimpico. Chiar dacă nu jucat, Ștefan Radu s-a numărat printre protagoniști.

Clasamentul actualizat din Serie A

FINAL » Lazio - AS Roma 1-0

Lazio - AS Roma, echipele de start

Lazio: Provedel - Marusic, Casale, Romagnoli, Hysaj - Milinkovic, Cataldi, L. Alberto - Pedro, F. Anderson, Zaccagni
Antrenor: Maurizio Sarri

AS Roma: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibañez - Zalewski, Cristante, Wijnaldum, Spinazzola - Dybala, Pellegrini - Belotti
Antrenor: Jose Mourinho

Stadion: Olimpico, Roma
Arbitru: Davide Massa

Programul și rezultatele rundei cu numărul 27 din Serie A

VIDEO Marius Șumudică e categoric: „Mă retrag! M-am plictisit! Nu-mi trebuie bani”. S-a hotărât ce va face: „Să se pregătească, sunt mai slobod la gură”

VIDEO Marco Reus scrie istorie în tricoul lui Dortmund! Borussia, victorie fără drept de apel cu Koln