INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LEEDS - CHELSEA 3-0

FOTO Chelsea a fost umilită pe terenul lui Leeds, într-un meci marcat de o gafă incredibilă!

Gafa lui Edouard Mendy din Leeds - Chelsea +5   FOTO
Gafa lui Edouard Mendy din Leeds - Chelsea

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 august 2022 16:41 / Actualizat duminica, 21 august 2022 18:19

Chelsea a suferit un eșec usturător pe terenul lui Leeds United, scor 0-3, în etapa #3 din Premier League. Londonezii au fost îngenuncheați pe „Elland Road”, într-un meci marcat de gafa de proporții a goalkeeper-ului Edouard Mendy (30 de ani).

Black-out-ul echipei lui Tuchel a început după o gravă eroare a portarului Mendy. În minutul 33, formația lui Thomas Tuchel a primit un gol hilar, la capătul unei faze care nu se anunța a fi deloc periculoasă.

Ce au făcut stranierii în weekend » Ionuț Radu, gafă neverosimilă în ultimul minut, la scorul de 2-2! Rareș Ilie, titular în premieră pentru Nice
Stranieri

Edouard Mendy, mare prostie în Leeds - Chelsea!

Cum a decurs acel moment? Mendy a primit o pasă în zona careului mic și, în loc să degajeze mingea, a încercat să-l dribleze pe Brenden Aaronson. Numai că, spre uluiala fanilor lui Chelsea, americanul l-a deposedat în doi timpi pe portarul oaspeților, îndeplinind apoi o simplă formalitate.

Gafa lui Edouard Mendy din Leeds - Chelsea  / Captură Twitter
Gafa lui Edouard Mendy din Leeds - Chelsea  / FOTO: Guliver/Getty Images
+1 FOTO

Doar patru minute mai târziu, Leeds a mai înscris o dată în poarta lui Mendy, senegalezul fiind însă absolvit de orice vină la lovitura de cap imparabilă a lui Rodrigo.

Campioana Europei din 2021 nu s-a dezmeticit nici în repriza a doua. „Păunii” au mai înscris o dată, în minutul 69, prin Harrison. Ziua de coșmar a lui Chelsea a fost completă: cu șase minute înainte de final, Koulibaly a văzut al doilea „galben” și a fost eliminat. Prima înfrângere a londonezilor în noul sezon, care ocupă un dezamăgitor loc 12, după 3 etape.

FINAL. Leeds - Chelsea 3-0

• Au marcat: Aaronson '33 Rodrigo '37, Jack Harrison '69
  • Kalidou Koulibaly, fundașul lui Chelsea, a fost eliminat în minutul 85, după ce a văzut al doilea „galben”
  • Click AICI pentru statistici!

Leeds - Chelsea, echipe de start:

Leeds: Meslier - Nissen, Koch, Llorente, Struijk - Adams, Roca - James, Aaronson, Harrison - Rodrigo
Antrenor: Jesse Marsch

Chelsea: Mendy - James, Silva, Koulibaly - Loftus Cheek, Cucurella - Jorginho, Gallagher - Mount - Havertz, Sterling
Antrenor: Thomas Tuchel

Cristiano Ronaldo, tot mai aproape de Borussia Dortmund! Eșecul uluitor i-ar fi convins pe nemți

Manchester United - Liverpool, în pericol să nu se joace » Klopp vrea să câștige la „masa verde”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”