INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

3 puncte prețioase » Manchester United a câștigat la Leeds și a depășit-o temporar pe City în Premier League

Manchester United a câștigat la Leeds în etapa 23 din Premier League // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 12 februarie 2023 18:53 / Actualizat luni, 13 februarie 2023 15:30

Manchester United a câștigat la Leeds în etapa 23 din Premier League, 2-0, și a urcat pentru câteva ore pe locul 2 în campionatul de elită din Anglia. Ceva mai târziu, Manchester City a învins-o pe Aston Villa, 3-1, astfel că și-a recăpătat poziția secundă.

În urmă cu 4 zile, Manchester United și Leeds s-au înfruntat pe „Old Trafford”, într-o restanță din etapa 8 de campionat. A fost 2-2, după ce oaspeții au condus cu 2-0 până în minutul 61.

Cele două formații s-au înfruntat din nou astăzi, pe Elland Road, unde „diavolii roșii” au fost ținuți în șah până în minutul 80.

FC Voluntari - FCSB 1-2 » Edjouma îi readuce pe roș-albaștri pe podium! Supergolul lui Lopes nu a salvat gazdele
FC Voluntari - FCSB

Manchester United a câștigat la Leeds în Premier League

Golul care a deblocat meciul a venit în minutul 80 și a fost reușit de Marcus Rashford din centrarea fundașului stânga Luke Shaw. Doar 5 minute mai târziu, Alejandro Garnacho, introdus pe teren pe parcursul reprizei secunde, a dublat avantajul oaspeților, la capătul unui contraatac.

United a mai lovit de două ori în prelungiri, prin Rashford și Weghorst, dar ambele reușite au fost anulate pe motiv de ofsaid.

Trupa lui Erik ten Hag a obținut astfel 3 puncte prețioase, cu care a urcat temporar pe locul 2 în Premier League.

Manchester United are 46 de puncte adunate în 23 de meciuri. Rivala Manchester City are un meci în minus și 48 de puncte după victoria cu Aston Villa de pe teren propriu, 3-1.

Liderul Arsenal, tot cu 21 de meciuri jucate, are 51 de puncte.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Toni Kroos a devenit unic în fotbal, apoi a vorbit despre retragere: „Nu vom face ceva prostesc”

Mircea Lucescu s-a reorientat » Pe cine transferă Dinamo Kiev, după refuzul lui Daniel Paraschiv: pun la bătaie 2,5 milioane de euro!

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă