INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

Liga 1, mai prezentă ca niciodată la Cupa Africii » 4 jucători din fotbalul românesc au jucat în Tunisia - Insulele Capului Verde, 1-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 18 ianuarie 2015 22:50

Al doilea meci de la Cupa Africii a pus faţă în faţă mai mulţi jucători din Liga 1. Tunisia lui Ben Yousseff a remizat cu naţionala Insulelor Capului Verde, 1-1, unde Fernando Varela şi Nuno Rocha de la CS U Craiova au fost titulari.
Pe lîngă cei 3 care au intrat din primul minut, în cele două echipe se mai găsesc doi jucători cunoscuţi în Liga 1. Younes Hamza a fost doar pe bancă la Tunisia, în timp ce Kay, fundaşul lui CS U Craiova a fost şi el rezervă neutilizată la Capul Verde.

Fernando Varela a avut prima mare ocazie a meciului. Fundaşul Stelei a trimis cu capul din 6 metri în bara porţii apărate de Mathlouthi. De partea cealaltă, Ben Youssef a fost eroul echipei sale în prima parte a reprizei secunde, reuşind să respingă un balon de pe linia porţii.

Ali Moncer a înscris pentru Tunisia în minutul 70, în timp ce Heldon a egalat 7 minute mai tîrziu din penalty pentru Capul Verde.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”